Kanadský legální trh vyhodí asi milión Kg marihuany, nedokáže ji prodat.

Velké konopné podniky v Kanadě produkují tak obrovské množství konopí, že 1,1 miliónu Kg nejsou schopni prodat. Tuto marihuanu budou muset vyhodit. Důvod? Hlad po zisku.

Přibližně 95 procent toho nelze prodat, protože se konopí zkazilo. Je příliš velká nabídka. Přebytečné konopí se ničí buď promícháním s kočkolitem, nebo spalováním či kompostováním.

Kanadské úřady uvedly, že spotřebitelé získávají polovinu konopí z černého trhu. Podle odhadů utratily 2,45 miliardy dolarů za nelegální marihuanu. Kanaďané přitom utratili za legální nákupy konopí jen 2,31 miliardy dolarů.

Podle časopisu The Walrus, je asi 50 procent konopí zakoupeno na černém trhu. Poptávka po nelegální trávě stále vzrůstá. Jeden z důvodů může být že pacienti potřebují více konopí než mají povoleno na lékařský předpis.

Kanadská vláda by ráda pomohla průmyslu, potlačením prosperujícího černého trhu. Začátkem tohoto roku Kanada zpřísnila pravidla pro osoby, které si mohou pěstovat vlastní léčebné konopí, ve snaze omezit pronikání trávy na černé trhy.

Počet registrací pro osobní pěstování vzrostl na 43 211. Počet registrovaných pacientů kteří nakupují konopí je 377 024. Tito lidé mohou v průměru vypěstovat až 36 gramů denně. Registrovaní pacienti mohou koupit 2 gramy denně.

Kanadský trh s legálním konopím se od legalizace v roce 2018 potýká s problémy. V letech 2018-2020 bylo zničeno přibližně 500 tun nebaleného konopí. Šlo o 3 783 397 balení sušeného konopí, 1,5 milionu balení extraktů, 714 491 balení poživatin a 943 balení přípravků (například mastí).

Z problému jsou obviňovány velké korporátní firmy, které se do nově legalizovaného odvětví vrhly příliš rychle. V dubnu 2018 existovalo 102 licencovaných výrobců marihuany. Největší kanadští výrobci marihuany prodělali celkem za poslední tři roky více než 8,8 miliardy CAD (151 536 000 000 Kč).

Menší rodinné firmy, které znají svou klientelu, to zvládají lépe. Pěstují převážně indoor, mají tak lepší kvalitu a nemají problémy s mladíky s drony, kteří jim kradou konopí.

Kanadské firmy v současné době skladují 1,1 miliardy gramů sklizeného konopí.