MALTA: Konopné kluby jsou plné

Během necelých dvou měsíců od otevření prvních tří legálních konopných klubu na Maltě, hlásí provozovatelé plný stav. Marihuanu si v klubu mohou vyzvednout pouze členové klubu.

Asociace jsou neziskové a jejich jediným účelem musí být pěstování a distribuce konopí pouze pro své dospělé členy.

První legální konopné kluby s výdejem konopí nad 1% THC jsou Nege, Ta’ Zelli a KDD. Další čtyři kluby (Pollen Theory, Northern Lights, Sprawt a South Flowers.) čekají na schválení od státní agentury ARUC, která vše prověřuje povoluje. Zájemci o členství se zapisují na čekací listiny.

Parlamentu bylo začátkem tohoto měsíce sděleno, že se dosud přihlásilo 750 lidí jako členové konopného sdružení.

Služba je velmi dobrá a bezpochyby překonává možnosti černého trhu – řekl člen konopného klubu.

Podle pravidel mohou mít spolky až 500 členů. Od toho se odvozena cena licence, kterou platí. Nicméně tři kluby, které v současné době fungují, jsou kluby kategorie 3, což znamená, že mohou zásobovat pouze 250 členů.

Podle skupiny na Facebooku “Malta Cannabis Social Club”, která má více než 9 500 členů, se zdá, že stále existuje spousta poptávky, kterou je třeba uspokojit.

Každá asociace se od druhé mírně liší. Členské poplatky se pohybují od 5 EUR (126 Kč) měsíčně do 35 EUR (883 Kč) na tři měsíce, což zahrnuje dva gramy konopí.

Nabídka konopí se také liší, některé asociace mají k dispozici pouze dva kmeny konopí, zatímco jiné až osm. Kmeny se liší v síle, která se měří množstvím THC, které obsahují.

Ceny se také liší: jeden klub nabízel kmeny za 8 EUR (202 Kč) za gram, zatímco jiný prodával svůj produkt za 12 EUR (303 Kč) .

Rozmanitost produktů zůstává omezená, alespoň prozatím. Neexistují žádné poživatiny, extrakty ani jiné exotické produkty. Ale, uživatelé se zdají být šťastní. V areálu se nesmí konzumovat žádné konopí. Členové si koupí svůj podíl, zaplatí a odejdou.

Členové si mohou koupit až 7 g konopí během 24 hodin, maximálně 50 gramů za měsíc. Zákon také umožňuje uživatelům nosit u sebe až 7 g látky bez obav z trestního stíhání.

Asociace jsou skryty očím. Nejsou povoleny žádné reklamy nebo symboly související s drogou.  Jediné, co naznačuje, že adresa je správná, je malá cedulka.