Nová doba: Legální marihuana z Kalifornie se pašuje do Mexika.

Konopí které se prodává legálně v Kalifornii pašují do Mexika a ovládá vzkvétající butikový trh. Mexičtí dealeři prodávající marihuanu z USA posílají vybraným klientům meníčka s prodávaným konopím s označením: “IMPORTADO”.

Pašeráci z Kalifornie do kufrů naloží marihuanou vypěstovanou v USA, poté odletí letadlem do Mexika nebo přejdou pěšky hranice v Tijuaně. Pod americko-mexickou hranicí se táhnou kilometry tunelů. Hodnota jejich kontrabandu se zdvojnásobí nebo ztrojnásobí, jakmile vstoupí na území Mexika.

“Poptávka po americké trávě tady explodovala,” řekl jeden z dealerů v Mexico City, který odhadl, že 60 % marihuany, kterou prodává, nyní pochází z Kalifornie.

V posledním roce mexičtí celníci občas zveřejňovali informace o amerických marihuanových produktech zabavených na hranicích. Při jednom zadržení na začátku tohoto měsíce celníci zadrželi: tří kilogramy konopí, 10 nábojů a 14 per na vapování. V jiném případě zabavili 619 kazet s konopným olejem, který měl v Mexiku hodnotu přibližně 30 000 dolarů. Nebo bylo zastaveno auto s 5 600 sklenicemi gumových bonbonů napuštěných THC

Spojené státy vynaložily miliardy dolarů na boj proti pašování drog z Mexika a po mnoho let byla v centru tohoto úsilí marihuana. Odrůdy, které kouřili američtí herci a rockové hvězdy, měli odkaz na Mexiko: Acapulco Gold, Michoacán Cream, Jarilla Sinaloa.

Poté co některé státy, včetně Kalifornie, legalizovaly konopí a profesionalizovaly jeho produkci, nejznámější odrůdy konopí na světě se jmenují jako Girl Scout Cookies a Bubba Kush a je možné je koupit kousek za hranicemi s Mexikem.

Majitel marihuanové výdejny v kalifornském San Ysidru, několik set metrů od mexické hranice v Tijuaně, Josh Bubeck odhaduje, že 55 procent jeho zákazníků jsou občané Mexika. Zaměstnanci upozorňují tyto zákazníky, že přivážení marihuany zpět do Mexika je porušením mexických zákonů.

Důvod pro mladší kuřáky je přitažlivost: “Ukazujete: Jsem drsňák. Mám to z Ameriky.”

Některé kalifornské farmy na pěstování trávy dokonce najaly nelegální mexické pracovníky, aby se starali o jejich pole. Konopný průmysl v tomto státě vyprodukoval v roce 2020 tržby ve výši 4,4 miliardy dolarů.