V Německu pokulhávají do další fáze legalizace konopí

Takzvané konopné kluby budou moci od pondělí pěstovat konopí pro své členy, ale v praxi to nějakou dobu potrvá, než se asociace rozběhnou. Brzy budou po celém Německu tisíce klubů, které svým členům poskytují legální konopí. Německo neumožňuje komerční obchod s marihuanou. Pouze domácí pěstování a společné pěstování v klubech, to má za cíl omezit černý trh.

Mariana Cannabis je zastřešující organizace pro zhruba 180 budoucích konopných klubů po celém Německu, má již kolem 20 000 členů.

V Mnichově platí členové klubu od března 25 eur (625 Kč) měsíčně, klub podle svého generálního ředitele investoval tisíce eur do kancelářských prostor, zabezpečení a kultivačního zařízení. „První sklizeň očekáváme nejdříve v prosinci,“ vysvětlují.

V klubu může být až 500 členů. Je povolen výdej maximálně 25 gramů konopí denně a 50 gramů měsíčně na člena. Dospívající ve věku 18 až 21 let mohou konzumovat maximálně 30 gramů konopí měsíčně – obsah THC nesmí překročit deset procent. Také musíte v Německu žít nejméně 6 měsíců a dodržovat vzdálenost o škol a hřišť nejméně 200 metrů.

I v České republice mají vzniknout konopné kluby. Máme jen pár týdnu na to, aby vláda projednala návrh na regulaci konopí a začal ho projednávat parlament. Pokud nevyužijeme tuto šanci velice brzy, obávám se že nás pozitivní změna nebude čekat několik dalších let.

V Německu se plánuje také, že by sdružení mělo být oprávněno poskytovat semena a řízky ze svých zásob pro domácí pěstování.

Pěstitelské spolky musí podle úřadů prokázat, že konopí s obsahem THC je předáváno pouze dospělým členům spolku. Asociace musí také jmenovat speciálně vyškoleného preventisty.

Povolení pro Cannabis-Clubs jsou zpočátku platná na sedm let a na požádání může být prodlouženo.

Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach  zdůraznil, že konzumace zůstává pro nezletilé zakázána a prodej nezletilým bude přísně trestán jako dosud. “S vhodnými opatřeními bude možné snížit spotřebu konopí.” V USA se ukázalo, že spotřeba nezletilých po legalizaci neroste.

„Chceme dělat všechno správně“

“Je důležité, aby kluby dodrželi zákon, jinak budou příští federální vládou zrušeny” řekl zakladatel konopného klubu Arne Loeffel. Arne nechce aby klub fungovat jen jako výdejna konopí, ale chce také budovat klubový život s běžnými akcemi, jako je turistika nebo grilování. Klub si klade za cíl vzdělávat o „bezpečnějším a chytřejším užívání“ konopí i online.

Od 1. července budou moci kluby žádat úřady o povolení a registraci konopného klubu. Úřady budou odpovědné za regulační dohled nad pěstitelskými sdruženími a bude kontrolovat, zda tzv. Social Cannabis Clubs splňují zákonné požadavky na nekomerční samopěstování konopí.

Jak přesně to vypadá v detailech, je v některých spolkových zemích stále zcela nejasné. Zda se mají žádosti podávat poštou nebo digitálně, atd.. Kluby jsou nespokojené, je nezodpovězených hodně otázek.

Na dotaz, jak lze od pondělí žádat o licence a zda existují speciální kontaktní údaje, odpověděl úřad: „o tomto tématu není nic známo“.

Vydání prvních povolení pro pěstování ve spolcích se očekává do tří měsíců od podání žádosti.

 “V Berlíně nevíme o žádném klubu, který by byl již v pondělí připraven předložit své dokumenty.” řekla Jana Halbreiter, ředitelka Cannabis Cultivation Associations Germany (CAD). V jiných spolkových zemích jsou povinnosti vyjasněny již delší dobu. V některých případech existují speciální online formuláře a kontaktní údaje.