Vědci z Alberty říkají, že by konopí mohlo pomoci v boji proti COVID-19

Výtažky z konopí mají potenciál zvyšovat odolnost lidí vůči novému koronaviru, říká výzkumník z Alberty, který studii vedl s licencí Health Canada. Stále je třeba provést klinická hodnocení dat která shromáždili za poslední čtyři roky, ale podle všeho některé extrakty z konopí mohou pomoci při prevenci a léčbě COVID-19.

Olga a Igor Kovalchuk pracují s konopím od roku 2015 a využívají odrůd z celého světa k vytvoření nových hybridů a vývoji extraktů. Po odzkoušení 400 konopných kmenů se vědci z University of Lethbridge soustředí na asi tucet, které vykazují slibné výsledky.

Za poslední čtyři roky testovali stovky extraktů, které obsahují vysoké koncentrace CBD, ale velmi nízké hladiny THC.

“Řada z nich snížila počet těchto (virových) receptorů o 73 procent, pravděpodobnost nakažení je mnohem nižší,” řekl Kovalchuk.

Jeden z receptorů, známý jako ACE2, se nyní ukázal jako klíčová brána k tomu, jak virus COVID-19 vstupuje do těla.

„Virus má schopnost se na něj vázat a vtáhnout ho do buňky, téměř jako dveře,“ říká Olga.

Jiné klíčové receptory umožňují viru snadněji a rychleji se množit do jiných buněk. Některé výtažky z konopí však pomáhají redukovat zánět a zpomalit virus.

“Bude to dlouho trvat, než zjistíme, co je aktivní složka – může jich být mnoho,” řekl Kovalchuk, jehož Pathway RX je částečně vlastněn licencovaným producentem konopí Sundial Growers.

“Zaměřujeme se více na CBD, protože lidé mohou brát vyšší dávky a nebudou omámeni,” řekl Kovalchuk.

“Vzhledem k současné zoufalé a rychle se rozvíjející epidemiologické situaci je třeba zvážit každou možnou terapeutickou příležitost a cestu.”

„Musíme to lidem přinést,“ říká Olga. “Musíme bojovat s bestií.”

Je to jejich druh výzkumu, který si zaslouží Kanadskou vládní podporu,nvláda přislíbila 1,1 miliardy dolarů na financování výzkumu COVID-19.

“Naše práce by mohla mít obrovský vliv – není mnoho léků, které mají potenciál snížit infekci o 70 až 80 procent,” řekl Kovalchuk.