Švýcarsko zveřejnilo podrobnosti o experimentu s dočasnou legalizací konopí

Švýcarští zákonodárci pracují na pilotním programu, který by umožnil dočasné pěstování a prodej konopí pro dospělé, ale k plné legalizaci pravděpodobně nedojde v dohledné době. 

“Je to pozitivní krok k normalizaci konopí v zemi,” řekl Simon Anderfuhren-Bige.

Během debaty zaznělo že ve Švýcarsku přibližně 220 000 lidí pravidelně konzumuje rekreační marihuanu.

Začátkem tohoto měsíce schválila dolní komora švýcarského federálního shromáždění návrh zákona, kde v pilotním programu bude zkoumána životaschopnost legalizace konopí ve velkém měřítku. Pokud zákon projde, dospělí ve věku nejméně 18 let budou moci legálně nakupovat a pěstovat konopí, pokud se zaregistrují k účasti na pětiletém experimentu.

Každý z těchto účastníků musí souhlasit s pravidelným sledováním svého zdraví v průběhu experimentu.

Účastníci budou moci používat konopí v soukromí svých domovů, ale je zakázáno kouřit na veřejnosti.

Program bude omezovat počet pěstitelů konopí licencí.

„Očekává se, že tento vědecký proces bude trvat pět let, mohl by se prodloužit o další dva roky. Získané důkazy by měly poskytnout vědecké argumenty pro národní diskusi o příležitosti legálně regulovat konopí pro dospělé spotřebitele,“ vysvětlil Švýcarský odborník na protidrogovou politiku Simon Anderfuhren-Biget, PhD.

Pokud zákonodárci tento program schválí, mohl by dojít ke spuštění do roku 2022 a pokud všechno půjde podle plánu, mohlo by se do roku 2030 projednat úplná legalizace pro dospělé.