Nevada propouští více než 15 000 lidí odsouzených za držení konopí.

Státní rada komisařů ve středu jednomyslně odhlasovala, aby byl odpuštěn trest každému, kdo byl v posledních dvou desetiletích ( od ledna 1986 do ledna 2017) odsouzen za držení unce nebo méně konopí.

“Dnes je historický den pro ty, kteří byli usvědčeni z toho, co bylo dlouho považováno za triviální zločin, a je nyní legální podle Nevadského zákona,”  řekl guvernér Steve Sisolak 

Rada také v usnesení uvedla, že „federální zákaz o konopí byl částečně vyvolán rasistickými představami, že konzumace konopí podněcovala menšiny k násilí.“

Generální prokurátor státu Aaron Ford, demokrat, který sedí v radě milosti, nazval změnu „dalším krokem ke spravedlnosti“.

Stát dekriminalizoval držení v roce 2017, kdy bylo umožněn rekreační prodeje marihuany. Nevada patří mezi 11 států, které umožňují rekreační využití konopí.

„Bezpodmínečná milost odstraní všechna omezení vyplývající z odsouzeni,“ včetně obnovení vlastnických práv ke držení zbraní, možnosti volit, nebo být člen poroty. „Amnestie nezvrátí rozsudek odsouzení, ani nevymaže záznam z rejstříků trestů, že jeden byl kdykoli usvědčen ze spáchání trestného činu.“  

Aby odsouzení dostali milost, musí vyplnit žádost a předložit kopii o své trestní historie. Tento proces bude zdarma a bude k dispozici online.

Již dříve demokratičtí guvernéři JB Pritzker z Illinois a Jay Inslee z Washingtonu vydávali plošné milosti tisícům obyvatel ve svých státech spojených s konopím.

Unce je asi 28,35 gramů konopí.