Mladí Američané rekordně užívají konopí a halucinogeny

Mladí Američané rekordně užívají konopí a halucinogeny

Mladí Američané ve věku 19 až 30 let užívají konopí a halucinogeny v nejvyšší míře od konce 80. let, ukazuje výzkum Národního institutu zdraví.

Jiná studie zveřejněná tento týden uvádí:

Legalizace rekreačního konopí v USA zvýšila frekvenci užívání o 20 %

Počet lidí ve věkové skupině užívajících alespoň jednu z látek je podle National Public Radio nejvyšší od začátku průzkumu v roce 1988.

Ředitelka Národního institutu pro zneužívání drog Nora Volkowová pro NPR řekla, že „mladí dospělí jsou v kritické fázi života a zlepšují svou schopnost činit informovaná rozhodnutí“.

„Pochopení toho, jak může užívání návykových látek ovlivnit výběr vzdělání v mladé dospělosti, je zásadní pro pomoc novým generacím k úspěchu,“ dodal.

Cena konopí v USA

Nejnovější datový soubor byl shromážděn mezi dubnem a říjnem loňského roku – 43 % mladých dospělých uvedlo, že užilo marihuanu v minulém roce, 29 % v posledním měsíci a 11 % uvedlo, že ji užívalo každý den. To jsou nejvyšší zaznamenaná čísla.

Denní použití bylo v průzkumu definováno jako více než 20krát za 30 dní. Toto číslo se ve srovnání s rokem 2016 zvýšilo o 8 %.

Počet respondentů, kteří uvedli, že v posledním měsíci použili výpary z trávy, se zvýšil z 6 % v roce 2017 na 12 % v roce 2021.

Počet těch, kteří uvedli, že užívali halucinogeny, v roce 2020 prudce vzrostl, protože pandemie zachvátila americký život poté, co byla po desetiletí stabilní.

Loni 8 % mladých dospělých uvedlo, že v posledním roce užilo halucinogen, což je nejvyšší počet od začátku průzkumu.

Zmíněné halucinogeny byly podle NPR LSD, meskalin, peyotl, houby, PCP a MDMA (molly/extáze).

Používání MDMA kleslo z pěti procent v roce 2020 na tři procenta v loňském roce.

Přestože byl alkohol podle průzkumu nejužívanější látkou, denní spotřeba v posledním desetiletí stále klesala.

Institut definuje nárazové pití jako konzumaci pěti a více nápojů za sebou v posledních dvou týdnech. Tato praxe byla na začátku roku 2020 kvůli pandemickým omezením na historickém minimu a nyní je opět na vzestupu.

Vysoce intenzivní pití, definované jako vypít 10 nebo více nápojů za sebou za poslední dva týdny, za posledních 10 let neustále roste a loni dosáhlo nejvyšší úrovně od roku 2005.

Užívání nikotinových výparů je mezi mladými Američany stále na vzestupu. Poprvé byl změřen v roce 2017, kdy je použilo 6 %. Loni to bylo stejné číslo 16 %.

Mezitím se spotřeba nikotinu a opioidních cigaret v posledních deseti letech snižuje, ukazuje výzkum.

Tento článek je převzatý, zdroj.