Po legalizaci konopí vyskočilo užívání marihuany o 20 %.

Po legalizaci konopí vyskočilo užívání marihuany o 20 %.

Nová studie provedená výzkumníky z University of Minnesota a publikovaná v časopise Addiction zjistila, vyšší míru užívání konopí ve státech, které legalizovaly marihuanu.

„Zdá se, že v průměru o ~ 20 % vzrostla frekvence užívání konopí, což lze přičíst legalizaci,“ uvádí studie.

Konopný průmysl podle Kevina Sabeta následoval tabákové firmy, které v 50. letech uvedly v omyl veřejnost.

Marihuana je nyní zcela nelegální pouze ve čtyřech státech – v Idahu, Kansasu, Jižní Karolíně a Wyomingu. 19 Států již plně legalizovalo a dalších 6 států (Arkansas, Maryland, Nebraska, Severní a Jižní Dakota a Oklahoma) budu v listopadu o legalizaci hlasovat.

Tým z Minnesoty studoval asi 3 500 účastníků po celých Spojených státech a zaměřil se na 111 sad jednovaječných dvojčat – jedno žijící ve státě, který legalizovalo rekreační užívání konopí, a druhé, kde nádoba zůstala nelegální. Zatímco Colorado má legální trávu a Minnesota ne, oba státy jsou demograficky podobné.

Spoluautor studie John Hewitt z University of Colorado-Boulder v univerzitní tiskové zprávě uvedl: „Toto je první studie, která potvrzuje, že souvislost mezi legálním konopím a zvýšeným užíváním platí v rodinách u geneticky identických jedinců.“

Výzkum je v rozporu s jinými studiemi, které nezaznamenaly žádné zvýšené užívání. Vedoucí výzkumu Stephanie Zellers vyzvala k podrobnějšímu zkoumání „složitých otázek týkajících se dopadů legalizace na veřejné zdraví“.

“Zastánci legalizace slibovali vše od nižšího užívání drog až po snížení nezákonného trhu a daňových příjmů, které převáží náklady,” řekl Kevin Sabet, bývalý drogový poradce Bílého domu a autor knihy Smokescreen. “Nic z toho nebylo splněno a místo toho vidíme, jak produkty s Vysokým obsahem THC jsou uváděny na trh, komercializovány a propagovány ziskovým průmyslem, který se nezastaví před ničím, aby vydělal peníze na úkor veřejného zdraví.”

Americká Cannabis Council, hlavní lobbistická skupina, uvedla, že legalizace je široce podporována, že konopí je bezpečné a může pomoci závislým překonat závislost na opioidech a alkoholu. “Konopí je u Američanů neuvěřitelně oblíbené a očekáváme, že to poroste s tím, jak se národ odvrátí od neúspěšných drogových politik z minulosti.”

“Na rozdíl od nelegálního trhu jsou regulované programy konopí schopny zajistit kvalitu, ochránit zdraví a bezpečnost zákazníků a zabránit přístupu nezletilým.”

Ale ve státech, kde byla marihuana legalizována, mnoho rodičů říká, že jejich děti byly vtaženy do spirály závislosti.

Studie přichází těsně po zveřejnění každoročního průzkumu Národního institutu pro zneužívání drog (NIDA), který tento týden zjistil, že počet lidí mladších 30 let užívajících marihuanu dosáhl v loňském roce rekordních úrovní. Článek je zde.