Mezinárodní delegace navštívila konopné kluby v Barceloně: “Je to model, který lze exportovat do celého světa”

Skupina 25 lidí, poslanci, poradci a šéfové regulačních orgánů z různých zemí, stráví týden v katalánském hlavním městě kde navštíví 6 různých konopných klubů.

Ve skupině jsou poslanci z evropských zemí. Také náčelníci štábu guvernérů z USA. Zástupci úředníků kteří udělují licence k prodeji konopí, nebo ti kteří radí vládám v procesu legalizace této rostliny, který probíhá po celém světě.

Návštěvníci, z nichž mnozí jsou zodpovědní za klíčové pozice v regulaci konopí ve svých zemích, se promotéra klubu ptají na jeho vztah se sousedy nebo s policií. Zajímá je, kolik členů má sdružení, jejich průměrný věk a co dělají, když se objeví někdo, kdo by měl zájem o léčbu konopím. “Chtěli jsme místo, kde se bude cítit dobře i moje babička,” vysvětluje promotér konopného klubu. „Pokud někdo s touto potřebou přijde, odkazujeme ho k lékaři,“ vysvětluje pověřená osoba spolku. „Pokud lékař potvrdí, že by pro vás bylo dobré užívat konopí ke zmírnění chronické bolesti nebo vedlejších účinků léku, jde léčba na naše náklady,“ dodává. Kluby dodržujících tzv. „kodex dobré praxe“.

O konopných klubech inspirovaných španělským vzorem uvažují také v Česku, Německu, Mexiku nebo Kolumbii. 

“Myšlenka komunity v pěstování a konzumaci konopí činí španělský model exportovatelným do celého světa,” říká politoložka Zara Snappová, poradkyně pro veřejnou politiku v oblasti drog z Mexika.

“Tam můžete legálně kupovat a prodávat marihuanu, ale nemáme prostory, kde by ji lidé mohli konzumovat.” vysvětluje Molly Duplechian, ředitelka licencí k prodeji konopí v Denveru (Colorado). 

Američané se opakovaně ptali na otázky týkající se práva a výběru daní. Některé zástupce z Jižní Ameriky zajímalo, jak by se dal model aplikovat na domorodé komunity pěstitelů marihuany.