V Kanadě černý trh s marihuanou stále žije a je levnější.

Legalizace marihuany vedla v Kanadě k poklesu prodeje na černém trhu. V období od října do prosince se tržby na černém trhu snížily o 8%.
Nelegální prodeje konopí klesly z 1,28 miliard kanadských dolarů a to v rozmezí od července do září na 1,17 miliardy kanadských dolarů od října do prosince.

Černý trh nezmizí, dokud velká kanadská města neotevře více maloobchodních prodejen s konopím. Dokud nezlepší jejich sortiment a nevyužijí potravinářských výrobků s obsahem THC nebo CBD.

TORONTO, ON- APRIL 20 – Along the north side of Yonge-Dundas Square, dispensaries had booths set up with marijuana for sale. A week ago the federal government announced that it was going to legalize marijuana.The annual 420 Toronto 2017 event is held at Yonge Dundas Square one last time. in Toronto. April 20, 2017. (Steve Russell/Toronto Star via Getty Images)

Výdaje za marihuanu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 za lékařské konopí a z prodeje konopí pro rekreačním účelům byly 307 mil. kanadských dolarů, zatímco výdaje na marihuanu z černého trhu zároveň činily 1,2 miliardy dolarů. Ve třetím čtvrtletí bylo utraceno 137 milionů dolarů na legitimní produkty z konopí – pouze pro lékařské účely, protože prodej marihuany pro rekreační účely začal až 17. října. Ve stejném období byl zisk na nelegálním trhu 1,28 miliardy kanadských dolarů.

Svaz českých pojišťoven počítá s rozpočtem 250 000 000 korun na lékařskou marihuanu v roce 2020.

Legální konopí bylo v říjnu až prosinci dražší o 32% než na černém trhu. Během tohoto období byla průměrná cena za gram legální marihuany 9,7 kanadských dolarů (cca 164 Kč), zatímco na černém trhu konopí stálo v průměru 6,51 kanadských dolarů (cca 110 Kč).

Kanadský statistický úřad varuje, že výsledky jsou poskytovány anonymně a nepředstavují náhodný vzorek.

Více o českých cenách ZDE