Černý trh s marihuanou ovládají čínské zločinecké skupiny

Ve státech jako Oklahoma, Kalifornie a Colorado objevují policisté tisíce nelegálních farem s marihuanou. Maine se stává novou lokalitou pro černý trh, částečně je to kvůli blízkosti státu Bostonu a New Yorku.

Ve venkovském městě na jihovýchodním pobřeží, byla nalezena indoor pěstírna s 2 600 rostlinami a 100 librami (45 Kg) zpracované a balené marihuany. “U policie jsem mnoho let a toto byla pravděpodobně největší indoor pěstování marihuany, jakou jsem kdy viděl,” řekl policejní náčelník Keith Mercier.

“Tato místa spotřebovávají obrovské množství elektřiny,” řekl pro CBS News.

Policie v Maine provedla od loňského června 34 prohlídek nemovitostí spojených s nelegálním pěstování marihuany.

V únoru 50 amerických zákonodárců napsalo generálnímu prokurátorovi Merricku Garlandovi a požadovalo odpovědi o roli Číny v nelegální obchodě s marihuanou na celostátní úrovni.

“Jsme hluboce znepokojeni zprávami z celé země o čínských státních příslušnících a organizovaném zločinu pěstujícím marihuanu na zemědělské půdě Spojených států,” napsala tato skupina zákonodárců. 

“Čínské skupiny organizovaného zločinu, které jsou svou povahou mezinárodní, stojí za některými z největších obchodů s marihuanou na černém trhu” řekl Donovan.

Donovan řekl CBS News, že někteří z lidí pracujících v pěstírnách marihuany po celé zemi jsou čínští státní příslušníci, kteří jsou oběťmi obchodu s lidmi. 

“Dostávají zaplaceno 1 000 dolarů měsíčně, aby pracovali 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,” řekl Mercier. Je jim tvrzeno, že pracují pro legální farmy s konopím.

Některé z těchto zločineckých skupin, které stojí za nelegální marihuanou, dovážejí i mnohem smrtelnějším drogy. DEA prokázala spojitost čínských obchodníku s nelegální marihuanou, tím že sledovala zásilky fentanylu.

“Rychle jsme si uvědomili, že peníze z prodeje fentanylu na ulicích se vracejí k čínským peněžním makléřům v Brooklynu a Queens,” řekl. “Začali jsme vyšetřovat mnoho z těchto makléřů a zjistili jsme, že také obchodovali s marihuanou.”

V České republice se snažíme legalizovat prodej syntetických drog, které jsou produkovány převážně v Rusku a Číně. Není to přímá podpora a financování těchto zločineckých organizací?