Premiér Babiš o konopí aneb řekni ANO bude líp.

10.března

Léčebné konopí, které je mým velkým tématem a které po vzoru Izraele chceme u nás legalizovat, spolupráce ve startupech a nové výzkumné projekty v pokročilých technologiích jsou oblasti, která už velmi konkrétně rozvíjíme.

· 23. února

Fotku z pěstírny konopí v izraelském Zemědělském inovačním institutu Volcani jste viděli. Asi nešla přehlídnout, když ji mám nahoře na Facebooku. Léčebné konopí je moje velké téma, které se prolínalo celou izraelskou misí. Je neskutečně zajímavé, jak jsou na tom Izraelci daleko v léčbě rakoviny a roztroušené sklerózy. Mají i výsledky v léčbě dětské epilepsie a u dětí s autismem. Mají na to úžasný výzkum, věnují se mu týmy vědců a celý svět se do Izraele jezdí o předepisování aplikací lékařské marihuany učit.

V Jeruzalémě jsem se potkal s opravdovou světovou kapacitou. Na Hebrejské Univerzitě působí pan docent Lumír Ondřej Hanuš. Vědec z Olomouce, světový průkopník výzkumu léčebného konopí. Úplně mě šokovalo, že už v roce 1954 byla na lékařské fakultě v Olomouci první vědecká konference „Konopí jako lék“. A už o rok později se ve fakultní nemocnici konopím léčilo. Pro většinu lidí jsou tohle totálně nové informace. Včetně mě. Škoda, že naše země slibný výzkum ukončila. V 60. letech bylo totiž konopí zařazené na seznam nejnebezpečnějších látek. Kdybychom se tomu začali po revoluci intenzivně věnovat, mohli jsme být teď na špičce a neodešli by nám špičkoví vědci za hranice.

Izrael si je dobře vědomý výjimečného postavení, které v této oblasti má a taky si své duševní vlastnictví pečlivě chrání. Přesto mi pan premiér Benjamin Netanjahu osobně slíbil, že do České republiky vyšle menší tým lékařů, kteří by nám své zkušenosti s předepisováním léčebného konopí předali. V inovačním centru Volcani, kde provádí špičkový výzkum, jsme se domluvili, že uspořádáme konferenci o konopí pro lékařské účely, kam pozveme profesora Hanuše, jejich lékaře a lidi z výzkumných ústavů. Pozveme i naše lékaře, aby získali zkušenosti, jak konopí Izraelci předepisují. Je to další krok poté, co jsme s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem konečně prosadili, že těžkým pacientům stát významně sníží jejich náklady na lékařské konopí.

17. února

Zrovna jsem se chystal na oběd, když mi na mobil skočila zpráva od Zdeňka Majzlíka. Ano, toho pána, který už roky bojuje za proplácení léčebného konopí pro svou dceru Martinu. Určitě vzpomínáte na její případ. Trpí už spoustu let roztroušenou sklerózou a konopí je jediné, co jí pomáhá. Když jsem tu sms zahlédl, čekal jsem nějaký problém, trošku jsem se bál, ale bylo to úplně naopak.

Pan Majzlík vyhrál bitvu s pojišťovnami.

Co bitvu… válku!

Napsal mi, že pojišťovna jeho dceři proplatí léčebné konopí V PLNÉ VÝŠI A POTŘEBNÉM MNOŽSTVÍ. A to ještě dřív, než vstoupí v platnost náš zákon, který pomůže všem takovým pacientům. Mám z toho obrovskou radost. Což není zas až tak důležité, ale mám. S panem Majzlíkem jedeme kampaň za lékařské konopí od jara 2017

facebook video

3. února

Jsou to už tak dva roky, co jsem tady sdílel životní příběh paní Martiny Kafkové. Byla to krásná holka se zajímavou prací a spoustou zájmů. Ve 27 letech ji diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Myslím, že už hodně z vás ví, jak strašná je to nemoc. Šlo to s ní fakt dolů vodou a dostala se do hrozného stavu. Jediná věc na světě, která ji dokázala trochu ulevit, bylo konopí. Jenže kupovat si ho od licencovaného výrobce by stálo nehorázných 20 až 60 tisíc měsíčně. Žádná zdravotní pojišťovna ho nebyla ochotná proplácet.

A tak jí ho její táta, dávno už v důchodovém věku, začal sám doma pěstovat. Staral se o ni a ve zbylém čase bojoval na všech frontách za to, aby lékařské konopí pro takhle těžké pacienty bylo normálně dostupné. Obrátil se i na mě a ministra zdravotnictví. Povídal jsem si s ním dlouho. Já jsem tehdy napsal, že jsem za legalizaci lékařského konopí a proplácení pojišťovnami a dal to velkými tiskacími písmeny na Facebook. V komentářích nejdete odkaz.

Jsem hrozně rád, že vám v tomhle týdenním hlášení můžu napsat, že je skoro hotovo.

Náš ministr zdravotnictví Adam Vojtěch má připravenou novelu zákona, kterou konzultoval s experty tak, aby nemocným pomohla, ale neznamenala volné šíření konopí ve společnosti. Jeho pointa? Pacienti, kteří potřebují léčebné konopí, za něj budou doplácet maximálně pár stovek měsíčně. Zbytek uhradí pojišťovny.

Novela ještě musí projít veškerým tím schvalovacím procesem ve sněmovně, senátu a přes pana prezidenta. Takže počítám, že platit bude od začátku příštího roku. Konečně se přestanou stresovat všichni ti, kteří doma pěstují konopí, aby ulevili od bolesti sobě nebo svým blízkým. A tím nechtěně páchají trestnou činnost.

Náš zákon je zlomový i v tom, že konečně umožní posoudit, jaké léčebné účinky konopí má. Doteď na to totiž u nás neexistuje žádná studie. Proto jsme do zákona dali, že lékaři, kteří konopí budou předepisovat, mají zároveň povinnost nám poskytovat informace o průběhu léčby. Bude to, myslím si, skvělé i mezinárodně. Vzniká tady něco nesmírně užitečného i pro další země.

Chci vás ale ujistit, že konopí NEBUDE dostupné každému.

Proto jsme na té novele pracovali tak dlouho. Aby byla vyvážená. Konopí pro léčebné použití u nás může pěstovat JENOM firma, která prošla výběrovým řízením podle zákona o státních veřejných zakázkách a dostala licenci.

Na vládě jsme zamítli návrh Pirátů, aby si každý mohl pěstovat konopí pro “rekreační účely.” To je fakt naprostý nesmysl. Aby se jako dostalo volně k dětem?

Studie dokazují, že kouření marihuany ohrožuje vývoj mozku a může negativně ovlivnit kognitivní funkce. Snad se na nás nebudou zlobit všichni ti, kteří se chtěli jen tak zhulit. U podomácku pěstované trávy nemáte nikdy záruku, že v ní nebudou pesticidy, těžké kovy a podobně. Kdo by to kontroloval, kdyby si ji mohl pěstovat každý?

Plná legalizace konopí je taky proti mezinárodním smlouvám. A poslední, co bychom chtěli, je drogová turistika, kterou by k nám legalizace přinesla, a všechny negativní jevy s ní spojené. Mimochodem, v americkém Coloradu, kde konopí legalizovali před lety, se zvýšil počet smrtelných nehod spojených s marihuanou o 150 procent. Takže tak.

Chci poděkovat nejen našemu ministrovi zdravotnictví, ale i všem expertům, kteří se na změně podíleli. A taky panu Zdeňkovi Majzlíkovi, tátovi Martiny Kafkové, o které jsem vám psal na začátku. Nikdy nepřestal bojovat, psát dopisy, chodit na všechny akce, kde se konopí pro léčebné účely řešilo. Má velký podíl na tom, že bude dostupné pro všechny, kteří trpí a opravdu ho potřebují.

No teda, nečekal jsem, že zaberu vykládáním o konopí jeden a půl strany, a to mám pro vás spoustu dalších informací.

29. března 2017

JSEM PRO LEGALIZACI LÉKAŘSKÉHO KONOPÍ A PROPLÁCENÍ POJIŠŤOVNAMI
Tohle je Martina Kafková. Krásná holka. Byla vdaná, pracovala jako konstruktérka a ve volném čase učila hendikepované děti hrát na kytaru. Pak jednoho dne zakopla na rovném chodníku. Doktoři ji diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Ve 27 letech. Tělo postupně začalo vypovídat službu. Nepomohly žádné léky, které ji předepsali. A některé dokonce uškodily.
Martina skončila na vozíku. Manžel ji opustil, ale táta s mámou zůstali stateční: až do jejích padesáti let, sami jako důchodci, se o ni starali, nosili ji a pomáhali se vším, co bylo potřeba. Letos jí konečně přijali do specializovaného ústavu, kde dožívá.
Lidi si někdy myslí, že roztroušená skleróza je “jen” svalová dysfunkce, že člověk prostě “jen tak leží”. Omyl. Martina začala trpět takovými křečemi, až měla pocit, že se ji zlomí kosti v těle. Do toho má člověk smrtelnou úzkost, že se nemůže nadechnout. A doktoři pomoct nedokázali, protože víc prášků už by ji zabilo. “Byla to čirá hrůza,” popisuje její táta, kterého Martina prosila, aby ji pomohl se sebevraždou.
No a pak zkusila od kamaráda konopnou cigaretu. Křeč pominula.
Přátelé začali vozit Martině konopí pravidelně, bylo to něco, co konečně fungovalo na rozdíl od syntetických léků. Pak pro ni táta začal konopí pěstovat sám. Martina dokonce nabrala váhu, i když jen na 40 kilo… A tady začíná ten háček: pěstovat konopí byť pro vlastní potřebu je u nás nelegální. Je možné ho koupit: Martinu by to vyšlo na 64 tisíc měsíčně, pokud jde o zahraniční preparát, nebo 23 tisíc, pokud pochází z Česka. I když je to právě konopí, co dělí Martinu od totálního pekla a života v rámci možností, zdravotní pojišťovna ho odmítá proplácet. Její otec už obeslal, obvolal, obchodil přes dvacet institucí včetně vlády, poslanecké sněmovny, senátu, policajtů. Nestalo se nic.


Přitom máme u nás 23 tisíc lidí s touhle děsivou nemocí, čtyři tisíce z nich jsou na tom podobně jako Martina…
Takže jsem se rozhodl: napíšu dopis ministrovi zdravotnictví, poradím se s doktory a přijdu s návrhem, jak těmhle lidem pomoct. Když už stát zakazuje pěstovat si konopí na zahradě pro svou potřebu, tak ať všem, kteří lékařské konopí potřebují, ho proplatí v plné výši! Čili prosím vás, pokud máte ve svém okolí někoho, komu lékařské konopí prokazatelně prospělo k zlepšení zdravotního stavu, napište mi sem do komentáře svůj příběh.
Vždyť lidský život je ten nejpádnější argument.