V Kanadě se černému trhu s marihuanou daří tak jako nikdy

Ve čtvrtek vydala společnost Statistics Canada svou poslední čtvrtletní zprávu o vývoji trhu s konopím v této zemi. V Kanadě se rozdíl mezi legální marihuanou a tou z černého trhu blíží vrcholu.

Agentura založila své závěry na cenových nabídkách shromážděných pomocí aplikace Stats Cannabis crowdsourcing od 1. října do 31. prosince. Z 291 cenových nabídek bylo 248 považováno za věrohodné.

Podobná statistika cen existuje i u nás, pro ceny konopí s THC i CBD produkty. Odkaz je napravo v menu.

Pokud jde o maloobchodní ceny, propast mezi průměrnou prodejní cenou konopí s licencí a cenou nezákonné marihuany se prohloubila, čímž se zvýšila atraktivita konopí v této zemi.

Ve čtvrtém čtvrtletí se cena za gram legální marihuany mírně zvýšila na 10,30 kanadských dolarů (178 Kč), zatímco nelegální produkt stojí v průměru 5,73 $ (99 Kč) za gram. 

To je největší rozdíl v historii cen marihuany od legalizace v roce 2018.

V posledních pěti čtvrtletích došlo k výraznému rozdílu ve vývoji těchto cen. Od roku 2018 -Q4 do roku 2019 -Q4 legální marihuana zdražila o více než 6 procent. Zatím co cena u konopí z černého trhu klesla o 11 procent.

Cenový rozdíl byl v malé míře způsoben pomalým tempem, kterým vláda uděluje maloobchodní licence. Také agresivní sazba daně z legálního konopí.

Výdaje na legální a nelegální konopí ve třetím čtvrtletí roku 2019 činily 1,5 miliardy dolarů.  Z těchto nákupů bylo 38,2% uskutečněno legálně.

Quebec měl nejnižší cenu legálního konopí v roce 2019 na 7,88 $ za gram. New Brunswick měl nejvyšší cenu na 11,36 $ za gram.

New Brunswick měl nejnižší nelegální cenu 4,90 dolaru za gram. V Ontario byl nejvyšší cena na 6,21 $.