Uruguay: po 10ti letech 51% uživatelů kouří legálně

Po deseti letech od legalizace konopí se odhaduje, že 51 % Uruguayců užívá marihuanu legálně. Marihuana se prodává v autorizovaných lékárnách, je možné si konopí vypěstovat doma nebo ho získat v konopných klubech.

Uruguay (3,4 milionu obyvatel) legalizovala v roce 2013. „Regulujeme, abychom chránili právo lidí, kteří se svobodně rozhodli tuto drogu konzumovat. Aby národ věděl, co konzumuje a aby nebyl nucena se spojovat se zločineckými organizacemi, jen proto, aby se dostali ke konopí.“

Odhaduje se, že v Uruguayi je přibližně 250 000 uživatelů této rostliny. Z nich je 86 207 registrovaných a ty získávají konopí samo pěstování, z konopných klubů nebo z lékáren.

Jak vyplývá z dat, velká část populace získává svou bylinu pod rukou, tedy od přátel a známých.

Konopné lékárny

Abyste si mohli koupit marihuanu v kterékoli ze 40 lékáren, je nutné se zaregistrovat, být starší 18 let. Po registraci mohou uživatelé konzumovat až 40 gramů měsíčně (průměrná měsíční spotřeba v lékárnách je 14 a 17 gramů); Každé balení obsahuje pět gramů a cena asi 12 dolarů. V lékárnách nakupuje 61 129 osob.

Konopné kluby a pěstování doma

14 592 obyvatel, jsou domácí pěstitelé (povoleno je až šest rostlin), 10 486 je součástí 306 konopných klubů s limitem 45 členů na každého (mohou pěstovat až 99 psychoaktivních rostlin konopí).

Černý trh a šedá ekonomika

V roce 2014 se černý trh odhadoval na l z 58,2 %. Tento stav klesl na 24 % v roce 2022. Velké procento populace, získává marihuanu z legálního trhu, ale nelegální cestou z „šedých zón“. Mnoho uživatelů není ochotno se registrovat prostřednictvím zákonných mechanismů,“ uvedla politoložka Lorena Repetto. Povinná registrace je jedním z nejkontroverznějších požadavků uruguayského zákona.

Tajemník Národní protidrogové rady uvedl že zločinecké organizace jsou multifunkční a přeměňují se: “Není pravda, že budou oslabeny”.