Ukrajinští vědci vyvinuli novou odrůdu konopí, kterou lze použít i k výrobě neprůstřelných vest

Vědci z Národní akademie zemědělských věd (NAAS), vypěstovali a představili novou odrůdu konopí s názvem „Sofiya“. Nová odrůda konopí by mohla být použita v různých sektorech ekonomiky, včetně obrany.

Konopí se používá jako tkanina na šití vojenského oblečení a spodního prádla, která se osvědčila v extrémních podmínkách nevyžadujících hygienu, je přírodní, prodyšné a dá se vyrábět prakticky „bez omezení“. Použití konopných materiálů je pro ochranu vojáků mnohem vhodnější než použití jiných materiálů.

Rostlinná vlákna jsou stejně účinná a lehčí než syntetický kevlar na bázi uhlíku, ze kterého se vyrábí neprůstřelné vesty, pancéřové pláty vyrobené z konopí dokážou odolat nárazům kulek prorážejících pancéřování.

Technické konopí je podle NAAS základem pro výrobu střelného prachu, lan a padáků. Konopí je také vynikajícím ekologickým materiálem pro izolaci budov ve stavebnictví.

Nová odrůda konopí byla představena během Hemp Fest v regionu Sumy. Festivalu se zúčastnilo 80 předních vědců, farmářů, obchodníků a odborníků na konopný průmysl z deseti regionů Ukrajiny.