Marihuana zabraňuje infekci Covid-19

Podle laboratorní studie zveřejněné v Journal of Nature Products sloučeniny konopí zabránily viru, který způsobuje Covid-19, proniknout do zdravých lidských buněk.

Vědci zjistili, že dvě kanabinoidní kyseliny běžně se vyskytující v konopných odrůdách, konopí, kyselina kanabigerolová nebo CBGA, a kyselina kanabidiolová, také známá jako CBDA, se mohou vázat na spike protein SARS-CoV-2, viru, který způsobuje Covid-19. Vazbou na spike protein mohou sloučeniny zabránit viru vstoupit do buněk a způsobit infekci.

Tyto kanabinoidní kyseliny jsou hojně zastoupeny v konopí a mnoha konopných extraktech. Nejsou to kontrolované látky jako THC, řekl Richard van Breemen, výzkumník z Global Hemp Innovation Center v Oregonu.

Vědci testovali sloučeniny v laboratoři proti variantám viru – alfa a beta viru. „Náš výzkum ukázal, že sloučeniny konopí byly stejně účinné proti variantám SARS-CoV-2, včetně varianty B.1.1.7, která byla poprvé zjištěna ve Spojeném království, a varianty B.1.351, která byla poprvé zjištěna v Jižní Africe,“ vysvětluje výzkumník.

I když je zapotřebí další výzkum, Richard van Breemen poznamenal, že kanabinoidy by mohly být použity k vývoji léků k prevenci nebo léčbě Covid-19. “Tyto sloučeniny lze užívat perorálně a mají dlouhou historii bezpečného použití u lidí,” řekl výzkumník a dodal, že mají potenciál předcházet infekci SARS-CoV-2 a také ji léčit.

Článek zveřejnil i Forbes.