Čínský organizovaný zločin ovládá americký nelegální trh s marihuanou

Čtyřnásobná vražda v Oklahomě ukazuje, jak čínské podsvětí ovládlo vzkvétající nezákonný obchod s marihuanou. Čínská mafie se stává globální velmoc s údajnými vazbami na čínský autoritářský režim.

Od Kalifornie po Maine čínský organizovaný zločin ovládl většinu nezákonného obchodu s marihuanou, jak zjistilo vyšetřování ProPublica a The Frontier.

Čínský organizovaný zločin „ovládl obchod s marihuanou v Oklahomě i ve Spojených státech,“ řekl Donnie Anderson, ředitel Oklahomského úřadu pro narkotika. Podle státních a federálních úředníků tyto zločinecké skupiny, známé jako „triády“ operují po celé USA.

Mezi oběťmi jsou tisíce čínských přistěhovalců, z nichž mnozí byli propašováni přes mexickou hranici, aby dřeli v často hrubých podmínkách na farmách obklopených ploty, sledovacími kamerami a strážemi se zbraněmi a mačetami.

V roce 2018 se mafie zaměřily na Oklahomu, když voliči ve volbách schválili legalizaci pěstování a prodej marihuany pro léčebné účely. Velké daně na legální produkty a mezery a rozdíly v zákonech napříč státy vytvořily podmínky pro rozkvět masivního černého trhu.

Počet licencovaných pěstíren marihuany v Oklahomě dosáhl vrcholu na téměř 10 000 na konci roku 2021. Úřady většinu z nich podezíraly z obchodování na černém trhu. 

 Státní vyšetřovatelé našli spojení mezi zahraničními mafiemi a více než 3 000 nelegálních pěstitelů – a tvrdí, že více než 80 % zločineckých skupin je čínského původu.

Stejné skupiny prodávající tisíce liber marihuany také vydělávají miliony dolarů na fentanylu. A nad tím vším se vznáší stín čínského státu. Autoritářský režim a mafie údajně udržují spojenectví, které přináší prospěch oběma stranám. Výměnou za vládní ochranu dodávají peníze komunistickým elitám.

Toto je jen střípek z článku zde