Proč ceny konopí klesají, na rozdíl od všeho ostatního?

Zatím co se Kanaďané potýkají s nejvyšší inflací za desetiletí a rozšiřujícím se růstem cen, jedno odvětví zůstává zablokováno v dlouhém trendu slev a výhodných sazeb: konopí.

Výrobci a maloobchodníci s marihuanou, zatíženi zásobami, snižovali ceny svých produktů, aby vydělali hotovost a bojovali o podíl na trhu.

Ceny konopí pro rekreační a léčebné účely se za poslední rok snížily o 8,3 procenta, respektive o 10,2 procenta, a zhruba o 25 procent v obou kategoriích od konce roku 2018, uvádí Statistics Canada. Meziroční míra inflace v březnu dosáhla 6,7 ​​procenta, což je nejvíce od roku 1991.

Protože nízké ceny přetrvávají, kupující opouštějí nelegální trh.

Mezi říjnem a prosincem loňského roku bylo podle poslední čtvrtletní zprávy 61 procent prodejů sušených květin na webu Ontario Cannabis Store (OCS) mezi 55,20 a 119,5 Kč za gram. (V maloobchodních prodejnách bylo 45 procent tržeb v tomto rozmezí.) Nejlevnější sušené konopí na provinční stránce se prodává za 65,65 Kč za gram (včetně daní), i když obvykle za nákupy 28 gramů, což je pro rekreačního uživatele velké množství.

Jak velké daně za konopí, jsou například v USA zjistíte ZDE.

„Stejně jako v jiných průmyslových odvětvích budou pravděpodobně největší část trhu tvořit produkty za nízkou cenu,“ řekl prof. Armstrong, který toto odvětví zkoumá. “Většina spotřebitelů chce něco slušného za nízkou cenu.”

Ceny ovlivňuje také počet nabízených produktů. Kanada měla během prvního čtvrtletí roku 2022 na prodej 10 400 produktů od 1 400 značek. V roce 2019 bylo na trhu asi 500 produkty nabízenými 64 značkami.

Více než tři roky po legalizaci rekreačního užívání zůstává konopný průmysl vysoce konkurenceschopný. Přesto, „Spousta veřejných společností prodává se ztrátou, jen proto aby přinesly hotovost a pak pokračovaly v prodeji,“ řekl Prin Sivalingam, viceprezident pro finance v Aurora Cannabis. Inc.

Jeden z důvodů poklesu cen je, že producenti sklízeli mnohem více konopí, než mohli Kanaďané vykouřit.

Sleva jako hlavní lákadlo

Američtí a kanadští maloobchodníci s konopím stále více zlevňují své produkty a od začátku legalizace a v posledních letech se zříkají příjmů v řádu miliard dolarů.

Procenta slev začala stoupat od zahájení rekreačního prodeje v Kanadě.

Kombinovaná sleva na rekreační prodej marihuany v devíti amerických státech se za posledních pět let více než zdvojnásobila, ze 7 % v červnu 2017 na 15 % v dubnu 2022, podle maloobchodních údajů shromážděných analytickou firmou Headset se sídlem v Seattlu.

Kanadští spotřebitelé nemusí mít stejné procento slevy jako kupující v USA, ale slevy rostou. Celkové slevy ve všech provinciích vzrostly z méně než 1 % na začátku roku 2019 na 3,4 % v dubnu 2022. To činí každý měsíc téměř 5 milionů kanadských dolarů (4 miliony dolarů) ve slevách.