Legalizace konopí nezměnila chování teanagerů, studie vyvrací tvrzení některých politiků

NCES (Národní středisko pro statistiku vzdělávání) je součástí Ústavu pedagogických věd Spojených států amerických a podle jejich federální studie, legalizace marihuany pro dospělé nezpůsobila žádné změny v užívání konopí mladými lidmi. Nezměnila se ani dostupnost.

Zpráva připustila, že všichni bílí, černí i hispánští studenti během tohoto období konzumovali konopí podobným tempem, ale jejich užívání samo o sobě bylo vyšší u studentů LBGT a domorodých Američanů. Podle výzkumu bisexuální a homosexuální lidé užívají marihuanu častěji než heterosexuální lidé

Nová federální zpráva opět zpochybňuje prohibicionistický příběh, že legalizace marihuany vede ke zvýšenému užívání mládeží. Užívání marihuany pro mládež zůstalo po většinu minulého desetiletí nezměněno, i přesto že řada států legalizovala konopí pro dospělé.

V roce 2009 neexistoval žádný legální trh s marihuanou a toho roku 21 procent středoškoláků uvedlo užívání konopí. První legální prodej byl zahájen v Coloradu v roce 2014 – a pět let poté 22 procent dospívajících uvedlo, že v poslední době užívali marihuanu. Největší nárůst byl v roce 2011, ale to bylo ještě před legalizací.

Úředník Národní iniciativy pro marihuanu v Bílém domě v loňském roce připustil, že z nejasných důvodů konzumace konopí pro mladé v Coloradu  a dalších legalizovaných státech klesá a že je je to dobrá věc, i když nechápeme proč klesla.

Dále neexistoval žádný měřitelný rozdíl mezi roky 2009 a 2019 v procentu studentů, kteří uvedli, že jim byla nabídnuta droga v okolí školy, uvedla NCES .

Studie “Marijuana Use and Illegal Drug Availability,” je k nalezení na internetu.