KONOPNÉ SPOLEČENSKÉ KLUBY V BARCELONĚ VS. COFFEE SHOPY V AMSTERDAMU

Porovnávat konopné společenské kluby v Barceloně s coffee shopy v Amsterdamu není jednoduché. Ve skutečnosti to není vůbec férové, ale jelikož spousta lidí trvá na tom, že jedno je lepší jako druhé, tento článek je napsán v duchu toho nejspravedlivějšího posouzení. Žil jsem v Amsterdamu i v Barceloně. Vypracovával jsem profesionální recenze konopných společenských klubů i coffee shopů a všech druhů konopí, které se v nich nachází, za poslední měsíce (2013-2014). Zjistil jsem, že nejde definitivně rozhodnout o vítězství jednoho nad druhým.

Abych dodržel přesné posuzování tohoto zápasu mezi konopnými společenskými kluby a coffee shopy, v každé z osmi důležitých sekcí bude vyhlášen vítěz (nebo remíza), sestavených bez důležitosti pořadí.

  1. Cena marihuany
  2. Kvalita marihuany
  3. Atmosféra
  4. Přístupnost
  5. Důslednost
  6. Zákony
  7. Zaměstnanci
  8. Příslušenství

Steak House Coffeeshop Amsterdam

Když se na to vrhneme zpříma, ceny za marihuanu v Barceloně jsou stejné jako ceny za marihuanu v Amsterdamu. V průměru se ceny v obou městech, za nízkou kvalitu marihuany, pohybují mezi 5-6 eury za gram, střední a vysokou kvalitu za 7-9 euro za gram a super prémiová kvalita od 10 eur výše.

Výše ceny nezáleží na městě, ve kterém zrovna jste, ale na jednotlivých klubech nebo coffee shopech. V Amsterdamu i v Barceloně můžete najít “drahou marihuanu a drahou marihuanu”. Některá místa nabízejí speciální nabídky na určité nebo oblíbené druhy, jiné zase sázejí na ždímání turistů a spousta malých, klidných obchodů, které nabízejí levnější marihuanu než oblíbená místa.

Během posledních několika měsíců jsem osobně porovnal druhy ze společenských klubů v Barceloně i z coffee shopů v Amsterdamu a následující řádky vyjadřují trendy na evropských trzích:

AMS – MK Ultra – 6 Euro
BCN – MK Ultra – 6 Euro
AMS – Cheese – 8 Euro
BCN – Cheese – 8 Euro
AMS – Amnesia – 8 Euro
BCN – Amnesia – 8 Euro
AMS – Northern Lights – 5 Euro
BCN – Northern Lights – 5 Euro
AMS – Lemon Haze – 10 Euro
BCN – Lemon Haze – 10 Euro

Cena marihuany – konopí podle krajů CZ

 

Ve skutečnosti je cena stejná i na globálním trhu. Když zvážím, že nyní platím v USA zhruba 8,30 euro za gram Violator Kush, Blue Caramel Dream, Blueberry a dalších, očekávám, že bych platil tu samou částu jak v Barceloně, tak i v Amsterdamu.

Takže když přijde na řadu řeč o cenách mezi konopnými společenskými kluby a coffee shopy, existují zde pouze malé rozdíly, pokud tedy nejdete do shopu nebo klubu, který ždímá zákazníky tak i tak.

Marihuana ve společenském klubu

Marihuana je bezpochyby kvalitnější v Barceloně než v Amsterdamu. Tráva z Barcelony je čerstvější, silnější a s lepší vůní. Konopí z Amsterdamu je sice v těsném závěsu, ale je komercializována a potýká se s více problémy spojenými s komercí. Obecně je v Amsterdamu složité získat opravdu čerstvou marihuanu. Když ji koupíte, je už obvykle zpracovaná, přesušená a můžete si být jistí, že tráva kouřená v Amsterdamu bude mít štiplavější kouř než ten samý druh v Barceloně.

Žil jsem v části Amsterdamu jménem Diemen a loni na kraji Nijmegenu. Koncem roku 2013 jsem se přestěhoval do Barcelony a později, opouštějíc Evropu, jsem to zase na pár dní vzal přes Amsterdam, abych udržel důsledné testování mezi těmito dvěma městy. I když jsem si Amsterdam zamiloval, tak mě bolí přiznat, že v Barceloně je marihuana lepší.

 

3. Atmosféra – VÍTĚZ – Barcelona

Amsterdamské coffee shopy jsou radikálně zkomercializované. Věnují se tomu už desetiletí a během takové doby si svět z tohoto města udělal marihuanovou turistickou destinaci. Pokud jste někdy žili ve městě, které z velké části spoléhá na turismus, tak budete okamžitě vědět, co tím myslím, když řeknu, že turistický ruch udělal z Amsterdamských coffee shopů komerční místo.

To ale nemusí být nezbytně špatná věc. Komerce jde ruku v ruce s bezpečností a důsledností. Ale představte si tohle: pokud jste vlastníkem McDonald’s ve velkém mezinárodním městě, kde se dveře netrhnou od rána do večera, jak moc osobně budete moci s lidmi jednat?

Je zde pár coffee shopů, které jsou malé a klidné, s osobnějším přístupem, ale celkový dojem Amsterdamských coffee shopů tvoří nezbytnost profesionality. Líbí se mi to. Konopí je hlavní komoditou miliónů lidí a je dobré mít možnost si vybrat, co potřebujete, a dál se nestarat.

Naproti tomu jsou konopné kluby v Barceloně osobní ve funkci i pocitu; dostanete se tam jedině za podpory stávajícího člena. Jakmile se tam jednou dostanete, atmosféra těchto klubů na vás působí spíše dojmem obývacího pokoje než komerčního místa. Místa k sezení jsou pohodlnější, skýtají větším prostorem a návštěvnost je mnohem menší než v Amsterdamu.

Tento pocit je také, oproti coffee shopům, způsoben tím, že společenské kluby ještě nejsou tak moc rozšířené. Nejsou nacpané turisty, proto na vás mají zaměstnanci více času. Takže Barcelona má sice ne moc férovou, zato ale odůvodněnou výhodu nad Holandským městem.

4. Přístupnost – VÍTĚZ – Amsterdam

Aby jste se dostali do společenského klubu v Barceloně, musíte mít podporu již registrovaného člena uvnitř klubu a projít si otravným registračním procesem. Ten se skládá z vypsání vašich osobních informací, kopie pasu a musí být vyplněny a podepsány všechny dokumenty. Některé kluby dokonce vyžadují vaši fotografii, která je následně s těmito informacemi založena. Ve všech klubech obdržíte členskou kartu a většinou se do něj nedostanete, pokud ji u sebe zrovna nemáte.

Část coffee shopů v Amsterdamu

V Amsterdamu přijdete do coffee shopu dle svého výběru, objednáte si marihuanu nebo hašiš, jaký se vám líbí a zase jdete pryč. Žádné papírování, žádné občanky (pokud tedy nevypadáte příliš mladě), žádný sběr osobních informací. Takže v porovnání s Barcelonou je marihuanová scéna v Amsterdamu, na zákaznické úrovni, mnohem méně regulovaná a je mnohem lehčí si zde zorganizovat výlet po klubech a coffee shopech za nižší ceny nebo cokoli už máte v úmyslu dělat.

5. Důslednost – VÍTĚZ – Amsterdam

Amsterdam poráží Barcelonu v otázce důslednosti na celé čáře. Holandská distribuční síť je organizovanější a starší, než ta ve Španělsku. Ve většině případů už v Amsterdamu vím, kam mám jít a co očekávat, když si chci vybrat určitý druh marihuany.

I když v obou městech je nabídka sestavována pro všechny druhy zákazníků, v Barceloně nemusí být věci až tak důsledné. Amsterdam si za 40 let fungování coffee shopů vytvořil stabilní a spolehlivou síť dodavatelů pro tento trh.

Vím, že někteří z vás budou namítat, že na důslednosti až tak nezáleží a věci by se měly brát více s klidem. Člověk by přece měl pořád zkoušet nové věci. Chápu to, ale poslechněte si tohle: kuřáci veteráni – lidé, kteří kouří přes 20 let – už ví, co potřebují na jakou věc. Například, když trpíte nespavostí, raději si někam zajdete vybrat Cheese nebo Blue Caramel Dream. Pokud se zraníte a potřebujete spíše silné tlumící účinky, vyberete si Amnesii nebo Sweet Afghani.

V Amsterdamu vím, že když potřebuji jakýkoli druh, můžu si ho bez problémů najít. V Barceloně dostanu jen takové druhy marihuany, které se vyskytují v klubu, kde jsem zrovna členem. A spousta druhů je v ostatních klubech stejných. Momentálně v důslednosti vítězí Amsterdam, ale s možným tvrdým dohledem nad marihuanovým průmyslem, který by měl přijít v červnu 2014, se všechno může brzy změnit.

6. Zákony – VÍTĚZ – Amsterdam

Nehledě na přetrvávající oblíbené drby, marihuana je v Amsterdamu a Nizozemsku nelegální. Vím, že se zde najde spousta lidí, kteří by se se mnou přeli, ale než ze sebe uděláte v komentářích hlupáky, doporučuji vám si toto téma nastudovat.

Jde o to, že Nizozemsko praktikuje pravidlo tolerance, kdy jsou policie a jiné autority tolerantní k osobnímu užívání marihuany i ke coffee shopům, které tuto poptávku plní. Tato tolerance se týká pouze lehkých drog, jako je konopí a hašiš, a funguje již po desetiletí. Pokud navštívíte coffee shop v Amsterdamu, neexistuje prakticky žádná šance, že zde figurovala policie čistě kvůli obchodování.

Nicméně v Barceloně jsou věci trochu jinak. Držení a užívání marihuany bylo dekriminalizováno pro malé množství drogy, ale v podstatě jde stále o nelegální čin. Liberální zákony o soukromí nenařizují, co můžete a nemůžete dělat doma nebo na soukromých místech. To umožnilo rozšíření konopných klubů a společenských klubů. Tyto kluby v podstatě fungují na myšlence, že se může sejít pár přátel a sdílet soukromý prostor k pěstování vlastní marihuany – až šesti rostlin na osobu, jak diktuje španělské právo.

Takže co se děje je to, že těmto klubům roste počet členů z desítek na stovky a ze stovek na tisíce. Najednou tyto kluby operují v šedé oblasti zákona a připravovaná legislativa se chystá tyto místa postavit do latě, případně některé zavřít. To znamená, že návštěvy těchto klubů s sebou nesou určitá rizika – obzvláště, pokud ve Španělsku nebydlíte. V některých případech byla na pár klubů provedena razie, v jiných byli zase někteří členové zpovídání po opuštění budovy, kde se klub nacházel.

Barcelona.Juin 2014.Paris.Michela Cuccagna©

Tyto případy jsou nicméně ojedinělé. Za 4 měsíce mého působení v Barceloně, na podzim a v zimě 2013, jsem nezažil jediný problém, ale jeden můj spolehlivý zdroj, napojený na tento průmysl, mě informoval o dvou případech, které se staly nezávisle na sobě v roce 2013. V jednom případě byl klub obětí razie a byl uzavřen. V druhém případě byli členové obtěžováni policií, jakmile klub opouštěli.

Jedna věc, kterou jsem v Barceloně osobně zažil, byli velmi pochybní promotéři klubů, včetně jednoho, který mi během listopadového rozhovoru přiznal, že pobodal jiného muže během rvačky v Barcelonetě (čtvrť v Barceloně). Ten samý promotér také mluvil o “rozstřílení” konkurenčního klubu, zatímco se hádal s mužem, který byl také promotérem konkurenčního klubu. Zajímavé je, že tito muži propagovali ty samé kluby ve stejný čas.

Ostatní promotéři vytvářeli webové nebo facebookové stránky, tvářící se jako specifické konopné kluby, protože zákon nedovoluje, aby používali reklamu a stále byli považovány za “soukromé”. Tyto stránky propojují turisty a jiné lidi k promotérům, kteří můžou a nemusí mít na paměti vaše nejlepší úmysly.

Tohle všechno je nesmysl a je to důsledek zmatenosti existujících zákonů, obcházení některých z nich promotéry a kluby a také skutečností, že španělský přístup ke konopí degradoval tuto užitečnou rostlinu do stínů a bočních uliček. V podstatě je to tak, že tyto místa musí být tak diskrétní, že kolem nich můžete opakovaně chodit a stejně si nevšimnete, že tam vůbec jsou.

Těchto věcí se v Amsterdamu bát vůbec nemusíte, takže tuto vítěznou příčku získává právem.

7. Zaměstnanci – VÍTĚZ – Barcelona

Promiň Amsterdame, ale jste až moc zaneprázdnění k poskytnutí takové úrovně služeb, kterou si v Barceloně můžeme dopřát. Není to ale vina Holandského města, neboť většina coffee shopů je neustále zaplněna takovou spoustou lidí, jako každá jiná drogerie nebo novinový stánek na rušné ulici.

Samozřejmě, že je možné najít i takové místo, jako je Bulldog Coffee Shop, kde se zaměstnanci dokáží věnovat jak vám, tak i stovkám ostatních zákazníků. Někdy si s vámi popovídají a někdy vám dokonce koupí i kafe.

Ale v Barceloně jste členem soukromé asociace a atmosféra je jiná. Kluby často pořádají speciální akce, do kterých se zapojují i zaměstnanci. Proč? Protože jsou také členy. Můžete tam strávit poflakováním i hodiny a zaměstnanci to tak nějak dělají s vámi. Spoustu krát jsem si takto užil odpoledne a večery, pohlcen rozhovory se zaměstnanci a zakládajícími členy klubu. Takhle z patra mi vyvstává na mysl Sweet Dreams a Jammin’, kde jsem strávil dlouhý den povídáním s předsedy těchto míst.

Pokud se tedy ohlížíte po osobnějším zážitku, kdy zaměstnanci jsou přístupnější, můžete si s nimi povídat více méně v klidu a pohodlí kožených gaučů, aniž by jste byli rušeni neustálým přívalem nových lidí, Barcelona je to správné místo, kam vyrazit.

8. Příslušenství – remíza

Tato kategorie končí jasnou remízou, protože ať už jste v konopném klubu v Barceloně nebo coffee shopu v Amsterdamu, všechna místa nabízejí ty samé krámy. Papírky, filtry, dýmky, bonga, zapalovače a spousta dalšího, to všechno zde najdete stejně lehce, jako kdekoli jinde. V tomto ohledu si nemyslím, že by nějaké město převyšovalo kvalitou jiné. V podstatě se tady bavíme o levných drtičkách, dýmkách a bongách atd. Tyto místa nejsou growshopy (head shop), tím pádem se nemůže známkovat nějaká závadnost.

Závěr

KONEČNÉ SKÓRE

  • Konopné kluby v Barceloně = 3 body
  • Coffee shopy v Amsterdamu = 3 body

REMÍZA

Nakonec stejně rozhoduje to, jak moc si ceníte/upřednostňujete různých výhod, které jaké místo nabízí. Pokud se předně zajímáte o vysokou kvalitu konopí, odpověď zní Barcelona. Pokud vám záleží na přístupu a důslednosti, Amsterdam je tou nejlepší volbou. Ať tak či onak, obě města jsou svým způsobem úžasné a pobývat v konopných klubech v Barceloně je stejně skvělým zážitkem jako být v coffee shopech v Amsterdamu. Ale chci slyšet váš názor – co si myslíte? Pokud by jste si mohli vybrat pouze jedno místo na konopnou dovolenou, byla by to Barcelona nebo Amsterdam? A proč?

Autor: Russ Hudson ; Překlad: pavlasx ; Zdroj: http://marijuanagames.org