Konopí může snížit riziko vzniku metabolického syndromu

Nový výzkum naznačuje, že marihuana může chránit uživatele před zdravotním riziky u  srdečních onemocnění a cukrovky.

Více než  jedna třetina dospělých trpí kombinace rizikových faktorů na zdraví společně označovaných jako metabolický syndrom.

Mezi rizikové faktory patří- vysoký krevní tlak , abnormální hladiny cholesterolu, vysoký krevní cukr, a obezita -tyto znaky jsou často  varovné příznaky srdečních onemocnění a cukrovky.

 

Zajímavé nové poznatky naznačují, že u lidí, kteří užívají marihuanu pravidelně je méně pravděpodobný vznik příznaků metabolického syndromu.

Studie zveřejněna 11.března v odborném časopise  Psychological Medicine , obsahoval údaje z více než 1800 dospělými, kteří se zúčastnili ve druhém australském národním průzkumu.

“Účastníci, kteří  v posledních 12 měsících užívali konopí byla u nich zjištěna podstatně méně pravděpodobnost spuštění metabolický syndrom, než u těch kteří konopí neužívají” napsali Autoři studie.

Tato konkretní studie byla provedena na vzorku dospělých pacientů s psychotickým onemocněním, autoři poznamenávají, že  předchozí výzkum  také prokázal souvislost mezi užíváním konopí a metabolické zlepšení u běžné populace.

 

“Zajímavý je důkaz vycházející z obecných populačních studií ukazují pozitivní dopad, že konopí může mít vliv na nižší úrovně glukózy nalačno a inzulínu, nižší výskyt diabetu , menší obvod pasu a tělesnou hmotností index (BMI) a vyšší hladiny high-density lipoproteinů (HDL). “

Zajímavé zjištění je, že ochranný účinek jsou větší u častějších uživatelů konopí, v porovnání s těmi, kteří užívají marihuanu pouze příležitostně .

 

“Je známo, že THC je uloženo v tukových buňkách a  pomalu se uvolňuje po několika dnech, týdnech. Což může vysvětlovat, proč konopí může udržovat svůj terapeutický účinek po několik dní nebo týdnů po posledním používán,” říkají  autoři.

 

zdroj