Konopný extrakt prodlužuje život včel vystavených pesticidům

Pesticidy používané v zemědělství představují největší hrozbu pro včely. Vědci z Maria Curie-Skłodowska (UMCS) v Lublinu se rozhodli vyzkoušet konopný extrakt. Bylo zjištěno, že extrakt z konopí prodlužuje životnost včel vystavených pesticidům.

Vědci už roky alarmují, že drasticky klesající populace včel ohrožuje biologickou rovnováhu ve světě a může představovat vážný problém v zemědělství. 

Polští vědci z Univerzity Marie Curie-Skłodowské se rozhodli ověřit, zda, stejně jako v případě lidí kde konopí chrání nervové buňky, to bude fungovat také u včel.

Prof. Aneta Ptaszyńska z Katedry botaniky, mykologie a biotechnologie říká, že výsledky prvních analýz jsou velmi slibné. Bylo zjištěno, že extrakt prodlužuje životnost včel vystavených pesticidům. Poté, co dostali konopný extrakt, žili téměř stejně dlouho jako hmyz, který nebyl v kontaktu s pesticidy.

Zdá se, že extrakt z konopí má příznivý účinek na zdraví včel a může být také protijedem na celosvětově narůstající problém hromadného vymírání včel.

Lublinští vědci již v této věci podali patentovou přihlášku. Toto je první neobvyklé použití konopného extraktu na světě.