Američané v roce 2020 utratí 60 miliard dolarů za nelegální marihuanu

Výzkum odhaduje, že 12 až 14% dospělých Američanů užívá marihuanu pravidelně. Jedná se o obrovskou skupinu spotřebitelů, kteří každý rok utratí za konopí miliardy dolarů. Podle nové zprávy přes 71% těchto výdajů jde na nelegální trh díky federálním zákonům.

Zpráva společnosti GrowCola , využívající údaje od New Frontier Data a podle nich nelegální americký trh generuje výnosy kolem 60 miliard dolarů ročně. 

Pro srovnání, výnosy z prodeje legální marihuany jsou přibližně 23 miliard dolarů ročně.

Poslední údaje o spotřebě drog v České republice jsou dostupné za r. 2016. Celkem se v r. 2016 spotřebovalo přibližně 20,1 tuny konopných drog. Lékárníci v roce 2020 vydali 33 kilogramů léčebného konopí.

Neexistují údaje kolik se prodá legálního konopí s nízkou hladinou THC a bohaté na CBD.

Texas je lídrem v prodeji nelegálního konopí tam kde je marihuana nelegální. Zpráva odhaduje, že stát Texas představuje 7% veškerého nelegálního prodeje konopí ve Spojených státech. To je asi 4,2 miliardy dolarů, což je více než trojnásobek prodeje legálního trhu s konopím v Coloradu.

Další na státy: Severní Karolína, Gruzie, Virginie a Indiana, představují přibližně 3% nelegálního prodeje v USA.

Pokud je nelegální trh přibližně 2,5krát větší než legální trh, jak naznačují údaje GrowCola / New Frontier Data, Amerika ztrácí stovky tisíc legálních pracovních míst a miliardy z daňových výnosů.

Dnešní legitimní trh s konopím ve výši 14 až 23 miliard dolarů poskytuje v Americe 243 700 pracovních míst na plný úvazek. Celkově by trh s konopím mohl generovat více než 600 000 pracovních míst na plný úvazek.

Při relativně nízké 10% dani, by USA mohlo získat asi 6 miliard dolarů.