Černý trh s marihuanou prosperuje i po legalizaci.

To že černý trh s konopím stále prosperuje, by mohlo od legalizace odradit nějaké další státy. To je pro obhájce konopí velký problém. Kanada legalizovala marihuanu v říjnu.

42 procent z 4,9 milionu dotázaných kanadských spotřebitelů marihuany, nakupuje na nelegálním trhu. 37 procent uživatelů, dostalo konopí od přátel nebo rodiny. To tvrdí průzkum National Cannabis Survey zveřejněný 15. srpna.

Výzkum: Faktory, které ovlivňují nákup legální marihuany.

Proč černý trh s marihuanou prosperuje i deset měsíců po legalizaci? Byla legalizace chyba?

Jedna z největších chyb je nedostatek konopí. Nedostatek a malá rozmanitost legálních produktů v obchodech vede lidi k černému trhu. Poslední dobou se nedostatek marihuany v různých regionech pomalu zlepšuje. Health Canada má velké zásoby, ale jak správně upozorňují kritici. Zboží není připraveno k prodeji.

Další problém legálního kanadského trhu je kvalita. Celá řada uživatelů nebyla spokojena s dodávanou kvalitou. Konopí pro ně bylo například moc vysušené. Další uvádějí, že nejsilnější produkt legálního trhu, se vůbec nevyrovná nejsilnějšímu konopí na černém trhu.

Cena legálních produktu je další velký důvod, proč lidé nakupují na černém trhu. Zákony ekonomiky prostě platí. Celou řadu lidí láká možnost legálního nákupu konopí. Podle statistik asi 40 procent nakupujících, jsou ochotní zaplatit vyšší cenu za legální konopí. Dalších 42 procent uživatelů uvádí cenu jako hlavní faktor. To i na vzdory tomu, že 76 procentu uživatelů, jde hlavně o kvalitu.

Průměrná cena legálního trhu v dubnu letošního roku byla 9,99 $ (232 Kč). Cena na černém trhu byla v průměru 6,40 $ (149 Kč). Ten byl o 36 procent levnější.

Podle statistického úřadu jsou nově získaná data horší než lepší. V aktuálním období je průměrná cena legální marihuany 10,21 $ (237 Kč). Zatím co cena na černém trhu klesla na 5,93 $ (137 Kč). Počítáno kurzem 23,2331211.

Obchodníky také velice svazují nastavená pravidla. Nastavené zákony, ať už federální nebo provinční jsou příliš tvrdé, nebo snad i dokonce bizarní. Pro porovnání Toronto má 10 legálních obchodů. Pokud by se to porovnalo s americkým městem Denver, tak ten jich má 200.

Společnost Statistics Canada odhaduje, že ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku bylo prodáno konopí v hodnotě 2,2 miliardy USD, ale 65 procent z toho bylo zakoupeno nezákonně.

Během prvních šesti měsíců po legalizaci, bylo provedeno 212 000 online nákupů s průměrnou hodnotou transakce 74,38 USD.

Jedna věc, kterou se legalizace nezměnila, je že počet Kanaďanů, kteří kouří konopí. Podle zprávy z posledních tří měsíců, 16% Kanaďanů ve věku 15 a více let, konopí kouří.

Situace ve skutečnosti není tak špatná. Řada zpráv naznačila, že prodej černého trhu skutečně klesá. Jedna ze studií společnosti Statistics Canada zjistila, že nelegální prodej klesl za poslední rok o 13%. Podle dat od StatsCan černý trh s konopím klesla o 21%

Hodnota černého trhu se od legalizace snížila z 5,3 miliardy USD na téměř 4,2 miliardy USD.