17.června 50ti leté výročí od prohlášení Nixona “drogy jsou nepřítel číslo jedna”

Podle nového průzkumu Aliance pro drogovou politiku a ACLU nyní dvě třetiny Američanů podporují dekriminalizaci všech drog. Na stránkách NORMAL je uvedeno že 92 procent Američanů v průzkumu tvrdilo, že by marihuana měla být za určitých okolností legální. Pouze osm procent respondentů bylo proti legalizaci.

Údaje z celostátního průzkumu, které v dubnu zveřejnila Quinnipiac University, uvádějí, že 70 procent registrovaných voličů je pro legalizaci marihuany pro dospělé, což je nejvyšší celostátní podpora, jaká kdy byla ve vědeckém průzkumu zaznamenána.

83 % respondentů uvedlo, že si myslí, že “válka proti drogám” selhala. 66 procent voličů podporuje “zrušení trestních sankcí za držení drog a reinvestování prostředků na vymáhání drog do léčby a služeb pro závislé”. 61 procent voličů podporuje zmírnění nebo zkrácení trestů pro osoby uvězněné za drogy.

Držení drog je dnes ve Spojených státech stále na prvním místě v počtu zatčení – ročně je zatčeno více než 1,35 milionu osob. Každých 25 sekund je zatčen člověk za držení drog pro vlastní potřebu, uvedl Udi Ofer, ředitel odboru spravedlnosti ACLU.

Respondenti také uvedli, že prezident a Kongres by měli “reformovat protidrogové zákony v zemi”. Průzkum provedla společnost Bully Pulpit Interactive ve dnech 17.-20. května 2021 mezi 800 registrovanými voliči.

“V době, kdy si připomínáme smutné padesátileté výročí Nixonovy války proti drogám, jsou škody tragicky jasné – drogová válka je nebezpečným nástrojem rasové a sociální kontroly. Pronikla do všech aspektů naší společnosti, od policie přes vzdělávání a bydlení až po imigraci,” uvedla Kassandra Frederiqueová, výkonná ředitelka Aliance pro protidrogovou politiku.