Vědecká studie prokázala úlevu od bolesti u 93 procent seniorů

Výzkumníci z izraelské univerzity Ben-Gurion v Beer-Sheva a Hebrejské univerzity v Jeruzalémě provedli studii u 2736 pacientů ve věku 65 let a starší, kteří začali užívat marihuanu ze zdravotních důvodů. Ve více než 66% mají indikovánu chronickou bolest a téměř 61 procent onemocnění rakoviny.  Část pacientů také trápila roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, Crohnova nemoc. Všichni byli léčeni na specializovaných klinikách marihuanou.

Lékařská marihuana účinně zmírňuje chronickou bolest u starších lidí s různými zdravotními stavy, včetně rakoviny. Na rozdíl od opiátů nezpůsobuje nežádoucí účinky – výsledky práce v časopise European Journal of Internal Medicine.

Po šesti měsících terapie přes 93 procent pacientů uvedlo zlepšil a závažnost bolesti se snížila z 8 na 4 body na stupnici od 0 do 10. Téměř 60 procent seniorů uvedlo  že se jejich kvalita života  zlepšila z “velmi špatného” nebo “špatného” na “dobrý” nebo “velmi dobrý'”. Asi 18% seniorů přerušili užívání opioidních analgetik nebo snížili dávku.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky při užívání marihuany byly závratě (téměř 10% pacientů) a sucho v ústech (přibližně 7% pacientů)

V komentáři k výsledkům studie jeho spoluautor prof. Victor Novack poukázal na to, že starší pacienti tvoří velké procento (od 7 do 33 procent, v závislosti na zemi).

“V návaznosti na zdravotní stav pacientů ve věku 65 let a více po dobu šesti měsíců jsme prokázali, že léčebná terapie marihuany významně zmírňuje bolesti a zlepšuje kvalitu života seniorů s minimálními vedlejšími účinky” – poznamenal specialista. Dodal, že díky ní mohou pacienti také snížit spotřebu jiných analgetik, včetně opioidů.

 

zdroj