Izraelský parlament jednomyslně hlasoval o dekriminalizaci konopí

Návrh zákona na dekriminalizaci užívání konopí byl jednomyslně schválen v prvním čtení v izraelském parlamentu. Návrh by znamenal, že ti, kteří odhalí policie s  marihuanu, by měli být pokutováni spíše než zatčeni a stíháni.

Při prvním přestupku bude uložena pokuta ve výši 1 000 šekelů (5 995 Kč), po druhé bude pokuta za dvojnásobek a těm, kteří budou dopadeni s konopím potřetí, budou čelit “probačnímu” období. až po čtvrté může být jednotlivci předmětem trestního řízení.

Lidé můžou být stíháni za držení marihuany, pokud by odmítli navštívit rehabilitační program.

I

Izraelský ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan uvedl, že země chce „snížit škody z užívání drog“ a vyhnout se systematizaci těch, kteří jen zřídka drogu užívají.

“Zákon není zdaleka dokonalý, ale je to noha ve dveřích na cestě k úplné legalizaci”, řekl Tamar Zandberg, za zelenou stranu. Návrh zákona bude muset předtím, než z něj bude zákon, absolvovat další dvě čtení.

Téměř 9 procent Izraelců užívá marihuanu, podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu. Přibližně 25 000 z osmi milionů lidí má licenci k užívání léku pro léčebné účely. Minulý rok se stovky Izraelců shromáždili na protest, aby požádali o úplnou legalizaci marihuany. Jako součást tradice “420”, která se koná každých 20. dubna.