Uruguay začne vyvážet konopí do Německa, gram za 3 dolary.

Uruguay byla první země na světě, která legalizovala marihuanu pro rekreační účely. V současné době Uruguay umožňuje rekreační užívání marihuanu, ale pouze vlastním občanům.  Nyní tato země má v plánu stát se první zemí v latinské Americe, která bude exportovat konopí.

Vláda plánuje exportovat šest tun lékařské marihuany do Německa, Austrálie a Kanady prostřednictvím partnerství se společností Fotmer.
K dnešnímu dni je Fotmer jedinou společností licencovanou uruguayskou vládou na export konopí.

Tři společnosti získaly licenci na pěstování marihuany v Německu, dodají 2600 Kg za rok.

“Trh roste,” říká jeden z majitelů Fotmeru, Jordan Lewis – USA „cílem společnosti je stát se hlavním poskytovatelem lékařské marihuany po celém světě“. Podle marketingové firmy Grand View Research může globální trh s konopím do roku 2025 dosáhnout tržeb ve výši 55,8 miliardy dolarů.

Ve městě Nueva Helvecia – 120 kilometrů západně od hlavního města Montevideo je připravená první sklizeň k odeslání do zahraničí.

V letošním roce má Fotmer v plánu vyprodukovat 6 tun léčivé marihuany. Cíl společnosti je dosáhnout produkce 400 tun ročně, výměnou za investici ve výši 15 milionů dolarů. Mají v plánu vybudovat 18 skleníků v Uruguay, které budou pokrývat 30 000 čtverečních metrů.

“Trvá to pět až deset minut”, aby každý člověk zpracoval rostlinu, řekl jeden ze zaměstnanců. Díky klonování má Fotmer asi 10 000 rostlin. V době sklizně Fotmer nabera dalších 150 zaměstnanců.

První balíčky budou směřovat do Německa. „Je to velmi emocionální,“ přiznává Lewis. Každý váží asi 3 kilogramy a bude prodáván za 9,000
$ až 21,000 $ na mezinárodním trhu. Kde se ceny pohybují od 3
$ (68,60 CZK) do 7 $ (160 CZK) za gram.

1 dolar = 22,864 CZK