San Marino uvažuje nad legalizací marihuany

Generální rada San Marino schválila návrh, vyzývající k regulaci rekreačního užívání marihuany. Návrh zdůrazňuje selhání politiky založené na zákazech a ukazuje, jak země, které legalizovaly marihuanu, nezaznamenaly nárůst spotřeby konopí. 

 Návrh bude nyní předložen Parlamentu, který rozhodne, zda země legalizuje marihuanu.

Díky vládní krizi, která by byla později vyřešena uprostřed noci, a probíhajícím hektickým zasedáním bylo v době hlasování v soudní síni přítomno pouze 33 radních z 58 předpokládaných. Výsledek: návrh prošel 18 hlasy pro (13 proti a 2 se zdrželi hlasování).

V prosinci čekají San Marino volby, uvidí se jaký návrh zákona předloží nový ministr zdravotnictví.

Současný zákon San Marino nerozlišuje mezi měkkými drogami a tvrdými drogami. Stejně tak neexistuje žádný rozdíl mezi užíváním marihuany pro osobní účely a obchodem s drogami. Každý, kdo je zadržen s marihuanou, jde do vazby bez ohledu na to, zda marihuanu používá pro lékařské nebo rekreační účely.

a) Legalizace držení marihuany až do 30 gramů pro občany San Marino ve věku 18+, plus nastavení pravidel pro hosty.

b) Legalizace užívání marihuany v historickém centru hlavního města .

c) vlastní produkce nebo držení rostlin konopí až do maximálního stanoveného počtu (přibližně 4 rostliny); pěstování konopí musí být nahlášeno příslušným orgánům, jakož i množství látky vyprodukované při každé sklizni; vyrobená látka může překročit množství týkající se držení pro osobní potřebu a musí být udržována na místě, kde se pěstování uskutečnilo

d, sdružení k hromadné kultivace konopí (jako jsou španělské konopné kluby) 

e, prodej, podle vzoru amerických konopných lékáren. Daň by byla 25 procent. 20 procent z tržby by šlo do sociálních služeb.