S konopím proti demenci. Austrálie ohlásila začátek velkolepé studie.

Institut pro výzkum zdraví z University of Notre Dame v západní Austrálii nedávno oznámil zahájení průlomové klinické studie, aby zjistil, jak může konopí zmírnit příznaky spojené s demencí.

Plánování trvalo dlouhých 18 měsíců a tým pod vedením Dr. Amanda Timler je připravený.

Studie bude zahrnovat použití vyčištěného lékařského konopného extraktu dodávaného prostřednictvím partnera MGC Pharma.  Podle informací bylo konopí vypěstované ve Slovinsku. Extrakt bude ve formě orálního spreje CogniCann s poměrem THC: CBD 3: 2.

„Myslíme si, že marihuana pomůže zmírnit demenci a projevy chování, které vidíme během demence,“ vysvětlila Dr. Timler.

Počáteční studie sledovala 10 žen s těžkou demencí s dobrými výsledky. Demence se stala hlavní příčinou úmrtí australských žen v roce 2016 a překonala srdeční choroby.

Studijní skupina bude zahrnovat 50 účastníků, všichni ve věku 65 a více let, kterým byla diagnostikována mírná demence.  Vědci zahájí 16-týdenní, randomizované, dvojitě slepé, placebem kontrolované studie. Celková doba trvání bude 14 měsíců. Nejdříve se začne s pěti účastníky studie a později se přidají další.

Mezi behaviorální a symptomatické změny u pacientů s demencí často patří agrese, ztráta chuti k jídlu a komplikace se spánkem. U těchto příznaků se konopí ukázalo jako slibné léčivo nezávisle na nemoci.

 Podle australského vládního úřadu Health Direct je v Austrálii více než 400 000 lidí s demencí. Odhaduje se, že do roku 2028 to bude více než 589 000 Australanů a do roku 2058 přes milion.

“Jsme velmi nadšeni, že můžeme spolupracovat s MGC a sektorem péče o seniory, abychom vyzkoušeli tento nový přístup ke zlepšení kvality života Australanů trpících touto nemocí, která je v současné době nevyléčitelná,” řekl profesor IHR Jim Codde.