Na Maltě začíná fungovat první legální konopný klub

První maltský konopný klub začal distribuovat konopí svým členům, oznámil dohlížející úřad (ARUC). Konopné kluby jsou jediným způsobem, jak si lidé mohou legálně koupit marihuanu. Malta se stala prvním členským státem EU, který legalizoval užívání této drogy.

Kluby se oficiálně nazývají „Asociace pro snižování škod způsobených konopím“. Společnost The KDD Society získala licenci v říjnu 2023. V rozhovoru pro Times of Malta řekl prezident společnosti KDD Kenneth Ellul že to byl „stresující“ proces podávání žádostí.

Podobný model funguje ve Španělsku, Německo chce konopné kluby spustit letos v červenci a Česká republika zvažuje zda budou konopné kluby součástí novely zákona.

Maltská konopná asociace KDD z Attardu uvedla, že během prvních dvou dnů se připojilo více než 150 členů. „Členové, kteří přišli, byli velmi nadšeni nákupem legálního a regulovaného konopí,“ řekl prezident. Jeho licence umožňuje mít v klubu až 250 členů. Ellul uvedl, že klub má momentálně více mužů než žen, ale věkové rozmezí se značně lišilo od 18 do 76 let.

Mezi staršími členy klubu měla zhruba polovina lékařskou licenci na konzumaci konopí, zatímco zbytek navštěvuje klub pro rekreační účely. Prezident upozornil že klub je pouze pro rekreační účely a není schopen nabídnout lékařskou radu.

Asociace v současné době nabízí pět kmenů konopí, které se podle Ellul pohybují od 11 % do 17 % obsahu tetrahydrokanabinolu (THC). KDD Society pěstuje kolem 200 rostlin, které jsou nyní sklizeny a testovány.

V klubu je možné koupit 7 gramů marihuany denně a až 50 gramů měsíčně, ale pouze svým registrovaným členům.

Konopné kluby na Maltě musí být provozovány jako neziskové a musí je vlastnit lidé, nikoli korporace.

ARUC: Dohled nad kvalitou a dodržování pravidel

Asociace prošla všemi povinnými testy, uvedl v úterý odpovědný úřad za konopí. Úřad uvedl že konopí pěstované a distribuované kluby bylo „bez nežádoucích kontaminantů“. Úřad testoval na analyt mikroorganismů, bakterií, kvasinek a plísní, mykotoxiny, stopový analyt / analyt těžkých kovů, aktivitu vody a obsah vlhkosti a nečistoty a cizí materiál.

Úřad veřejnosti připomněl, že legální konopí by mělo být distribuováno v nádobách s označením ARUC.

Úřad uvedl, že je „potěšen“, že rok poté, co byla ustavena pravidla pro kluby, začala registrovaná asociace fungovat „vysoce regulovaným způsobem založeným na přístupu veřejného zdraví a snižování škod“.