Ve státech, kde je marihuana legální, počet nehod roste.

Počet nehod vzrostl v prvních třech státech Colorado, Oregon a Washington, kde je marihuana legální. Zveřejnil magazín pro pojišťovny insurance journal.

Počet havárií nahlášených policii v těchto státech stoupl o 5,2 procenta, ve srovnání se sousedními státy, kde je rekreační užívání konopí nezákonné. To vyplynulo z údajů z roku 2012 – 2016 shromážděných pojišťovacím institutem pro bezpečnost na silnicích.

 Analytici kontrolovali proměnné, jako jsou populace řidičů, model auta, počasí a jízdní prostředí.

Na rozdíl od alkoholu, neexistuje žádná vědecká definice a metoda jak prokazovat řízení pod vlivem marihuany. To stěžuje práci policii, při stíhání.

Vědci vědí, že řidiči, kteří jsou pod vlivem THC, mají tendenci řídit při nižších rychlostech, mají větší potíže s pobytem ve svých jízdních pruzích a jsou pomalejší při brzdění v případě nouze, než řidiči pod vlivem alkoholu.

Tým kanadských vědců vyhodnotil údaje testu ve skupině mladých dospělých pacientů, po podání THC s vysokým (12,5%) i nízkým obsahem a s placebem bez THC. Výsledek testu byl analyzován po 30 minutách, po 24 h a znovu po 48 hodinách.

U sledovaných jedinců pod vlivem velké dávky THC, došlo k prudkému zpomalení rychlosti během řízení.

Vědci došli k závěru: „Mezi mladými pravidelnými, ale nezávislými uživateli marihuany, kouření marihuany vedlo k významnému snížení rychlosti … ale bylo málo důkazů o zbytkových účincích nebo jiných vedlejších účincích ovlivňujících řízení.“