V Arizoně 24 % teenagerů kouří extrakty s obsahem 40-70 % THC

Podle výroční zprávy federální organizace pro zneužívání návykových látek a duševního zdraví (SAMHSA), v roce 2018 počet amerických teenagerů, kteří tvrdí, že užívají marihuanu, počet klesá.

Průzkum zjistil, že počet zůstává přibližně stejný, jako v předchozím roce.  Na základě zpětné vazby od respondentů z USA ve věku 12 až 17 let zpráva zjistila, že 12,5% dospívajících uvedlo, že marihuanu užili v minulém roce, oproti 12,4% v roce 2017.

Nedávné studie z federálních a státních průzkumů zjistili, že zákony týkající se lékařské marihuany neměly žádný dopad na užívání dospívajícími.

Podle průzkumu 47 142 studentů z 8., 10. a 12. ročníku, z 245 škol v Arizoně v roce 2018 33% uvedlo, že během svého života užili konopí, zatímco 24% uvedlo, že používá konopné koncentráty.

8. třída asi 20 % uvadlo že kořili marihuanu, 15 % uvedlo zkušenost s extraktem. 10. třída 35 % uvadlo že kořili marihuanu, 25 % uvedlo zkušenost s extraktem. 12. třída 46 % uvadlo že kořili marihuanu, 33 % uvedlo zkušenost s extraktem.

Překvapivé množství teenagerů používá tyto koncentráty marihuany.

Mnohem více alarmující je fakt, že více než sedm z 10 dětí, které používají marihuanu, tvrdí, že také používají koncentráty marihuany, uvedla vedoucí výzkumnice Madeline Meier, odborná asistentka psychologie na Arizonské státní univerzitě v Tempu.

“V letech 2011 až 2018 se míra používání vaporizérů (včetně elektronické cigarety) u studentů středních škol zvýšila z 1,5 procenta na 20,8 procent,” napsal Dr. Sheryl Ryan, profesor na katedře pediatrie a vedoucí adolescentní medicíny ve státě Penn, v editoriálu u nové studie.

Podle studie má marihuana koncentraci THC asi 12% až 20%. 

Koncentráty marihuany obsahují mezi 40% a 70% THC.

Některé jdou i za hranici 80%. U nás se nejvíce uchytilo jméno Fénixovy slzy, BHO ( Butane hash oil ), Rick Simpson oil (RSO), extrakt z konopného květu.

Asi 82% použilo e-cigarety, které někteří používají k odpařování konopí. Toto zjištění přichází uprostřed zpráv o 193 případech těžké plicní nemoci ve 22 státech mezi lidmi, kteří mnozí použili produkty obsahující THC.

O tom, že jedna osoba zemřela po kouření e-cigarety s obsahem THC, psala i česká media.

„Myslíme si, že vyšší dávky THC mohou zvýšit riziko závislosti“ řekla Meier. “U dětí je vysoké riziko závislosti. S užíváním velmi vysoké koncentrace THC, je toto riziko mnohem vyšší.”

Koncentráty marihuany se stále častěji používají ve Spojených státech, zejména ve státech, které legalizovaly rekreační a lékařskou marihuanu, řekla Meier.

Například údaje o prodeji ze státu Washington ukazují, že v roce 2016 tvořily koncentráty 21% ze všech nákupů konopí, což je nárůst o 146% od roku 2014, uvádí autoři studie.