USA: sousedská žaloba za smrad z konopí v domě

Washingtonský soud obdržel žalobu od 76 leté důchodkyně proti jejímu sousedovi z přízemí, protože jointy, které kouří, naplnily její byt pachem marihuany.  V tomto domě, u Cleveland Parku v DC, žije 30 let. “Mám právo dýchat čerstvý vzduch ve svém domě,” řekla.

Pasivní kouření marihuany obsahuje stejné toxiny způsobující rakovinu jako tabákový kouř.

Ippolito-Shepherd říká , že jejím cílem není postavit marihuanu mimo zákon , ale omezit kouření ve vícebytových domech.

Jak se legalizace marihuany šíří po celé zemi, stále více lidí si volně užívá kouření této rostliny v pohodlí svých domovů. Někteří jej využívají rekreačně, jiní pro lékařské účely. V každém případě pasivní kouření ovlivňuje ostatní.

Josefa Ippolito-Shepherd žaluje Thomas Cackett, 73 letého souseda protože aroma z konopí ovlivňuje její spánek a každodenní život. Pokusila se požádat svého souseda, aby přestal kouřit uvnitř. Poté požádala majitele, aby byl kuřák vykázán, ani to se nestalo.

Rekreační marihuana je ve Washingtonu DC legální od roku 2015 a léčebné konopí od roku 2010. Když konopí nebylo legální, měla možnost zavolat policii a nechat svého souseda zatknout. Co teď? Podala žalobu kde říká, že zápach je veřejným obtěžováním.

Proces je považován za první svého druhu, který to u okresního soudu dotáhl tak daleko.

Od roku 1976 existuje precedens který řešil zápach z tabáku.