THCP – nově objevený kanabinoid je 30 krát silnější než THC

Italští vědci zveřejnili 30. prosince svá zjištění v posledním vydání Nature . Po analýze kmene konopí pěstovaného výhradně italskou armádou, zvané FM2, vědci objevili neobvyklé chemické sloučeniny, které nakonec vedly k identifikaci a izolaci dříve neznámého kanabinoidu, zvaného tetrahydrokanabiporol nebo THCP a také CBDP.

Rostlina Cannabis sativa produkuje více než 400 chemikálií, z nichž asi 60 jsou kanabinoidy ale pouze jedna, THC, vás dostane vysoko. Nebo to tak bylo do nedávna.

Například tetrahydrokanabivarin (THCV) může být schopen regulovat obezitu, protože může mírnit hladiny glukózy. Koncentrace THCV ve většině kmenů konopí jsou však malá.

Prozatím není známo, k čemu by CBDP a THCP mohly být užitečné, ale je možné, že by mohli mít zcela nové lékařské využití – nebo vůbec žádné.

THCP je téměř totožný s THC – chemikálií obsaženou v konopí, která je do značné míry zodpovědná za psychoaktivní účinky. Je to silnější verze nejslavnější konopné sloučeniny – THC.

THCP se váže na receptory CB1 a CB2 v těle, tj. na kanabinoidní receptory, které interagují přímo s kanabinoidy obsaženými v konopí.

Podle výzkumu se THCP váže mnohem silněji na receptory CB1 a CB2 než THC. Ve skutečnosti se THCP váže více než 30 krát silněji na receptor CB1 – receptor než THC.

 THCP nebylo zatím testováno na lidech, takže není známo, zda budou pociťovat jeho účinky. Testování proběhlo zatím na hlodavcích.

 Pravděpodobně mnozí z vás kouřili / odpařovali marihuanu obsahující THCP, ale neuvědomili jste si to.

Začátkem minulého roku stejný italský výzkumný tým oznámil objev dvou dalších dříve neznámých kanabinoidů : CBDB a THCB. Zdá se, že THCB u myší způsobuje úlevu od bolesti.