Poslanecká sněmovna odmítla “dealerský balíček” v návrhu Pirátů dle očekávání.

Pokud někdo sledoval, nebo by sledovat chtěl projednávání návrhu České pirátské strany na částečnou legalizaci konopí, najdete na stránkách poslanecké sněmovny audio záznam a přepis.

Asi nejčastější argument byl, že se konopí dostane k dětem. To je určitě pravda, ale celé to je spíš o výchově. Normální rodiče už teď učí děti nepít alkohol před osmnáctým rokem věku, nebo si nekupovat cigarety. Celá řada rodičů učí i děti zdravě jíst, sportovat atd.

Stejně tak je pravda, že na černém trhu je odhadem 10-20 tun konopných drog a pokud se dítě rozhodne koupit cigarety, alkohol, nezdravé jídlo nebo pití, nebo dokonce drogy, nikdo s tím moc neudělá.

Musí společně s rodiči zafungovat škola nebo jiné instituce a poučit děti o rizicích.

Další velké téma v návrhu regulace konopí (stránka fanoušků) byl takzvaný dealerský balíček. Podle návrhu by bylo možné bezplatně předat zletilé osobě až 30 gramů. Což není nic jiného než podpora dealerů. Na tento návrh už zaznělo hodně kritiky a dle očekávání ani poslanecká sněmovna nemlčela.

Kdokoliv aspoň s IQ makaka si dokáže představit jak to zneužít.

Poslancům také vadilo že by nebylo možná žádná kontrola samopěstitelů konopí. Škoda že nebylo možnost představit třeba koncept konopných klubů, které jsou kontrolovatelné a fungují třeba ve španělsku.

Smůla je, že se návrh nedostal do dalších čtení a nemohlo dojít k lepšímu projednání třeba s odborníky. Nebo snad dokonce k pozměnění návrhu.

Čekají nás volby, možná by stálo za zvážení udělat kvalitní průzkum veřejného mínění na téma konopí.