Podle údajů z USA, je lež že legalizace marihuany potlačuje černý trh.

Od začátku roku 2018 je v Kalifornii legální rekreační marihuana. Za rok a půl od legalizace, bylo zabaveno konopí z černého trhu za 30 miliónů dolarů.

V roce 2018 stát zabavil asi 723 Kg konopí, v hodnotě 13,5 milionu dolarů. V roce 2019 to bylo v prvních šesti měsících 1133 Kg v hodnotě 16,5 milionu dolarů. V Kalifornii vysoké státní a lokální daně zvyšují cenu až o 45%. Minulý měsíc bylo zabaveno 12 548 nelegálních rostlin konopí, 360 Kg marihuany a 435 875 dolarů.

 Analýza společnosti BDS Analytics, která se zabývá výzkumem konopného průmyslu v Coloradu, říká že 78% veškerého marihuany prodané v Kalifornii v roce 2018 byla z černého trhu. Stejně jako téměř 90% konopí prodaných v loňském roce v Massachusetts. Stejně tak polovina prodané marihuany v Oregonu a Washingtonu v loňském roce byla nezákonná.

Hlavním důvodem jsou velké daně a tím i drahé konopí.

Dodržování státem daných předpisů je nákladné i pro pěstitele a maloobchodníky s licencí. Karen O’Keefe, ředitelka organizace Marijuana Policy Project říká, „Vždycky bude nějaké přechodné období, ze zcela nelegálního trhu na regulovaný trh“ .

V Oregonu je více než 650 výdejních míst a nabídka daleko převyšují poptávku. Existují také důkazy, že se některá marihuana z Oregonu dostává do států, kde to není legální. V roce 2016 v sousedním státe Idaho policie zabavila 230 KG marihuany. Po legalizaci 1.ledna 2017 to už bylo 624 Kg. V loňském roce to byla téměř tuna.

V Los Angeles podniky bez licencí značně převyšují ty legální. V Massachusetts se většina konopné ekonomiky skládá z nelicencovaných „soukromých klubů“ a nedovoleného prodeje z donacích pěstíren. Přesto je zde 200 prodejců s licencí.

Státy mohou udělat mnohem více v boji proti černému trhu, ale nikdy to nebude úplně pryč, dokud nebude zapojena federální vláda. 

Podle New Frontier Data vydělal nelegální trh s konopím na celostátní úrovni 70 miliard USD, což je sedmkrát více než legální trh.

″Černý trh je obrovský problém,” říká Patricia Heer, právnička a zakladatelka Cannabis Law Digest. “V některých státech je to mezi 70% a 80% z tržeb.”

Tým producentů CNBC se skrytou kamerou navštívil 10 nelegálních prodejen konopí po celé LA. Některé umožňují otevřenou spotřebu konopí. Jiní nabízejí zdarma konopí po pozitivní hodnocení na Weedmaps. Online mapa legálních a nelegálních podniků po celé zemi.

Na Weedmaps bylo v polovině června v LA 229 nelegálních výdejních míst a 186 licencovaných výdejních míst.

Los Angeles City Attorney Mike Feuer uvedl, že jeho kancelář zrušila 151 nelegálních výdejních míst a probíhá další trestní stíhání. Zároveň bylo stíháno více než 1 000 obžalovaných. Přesto se asi 55% obchodů znovu otevře během týdne, řekl detektiv Vito Ceccia.