Podle britských vědců, je model Uruguayské legalizace marihuany ten nejlepší.

„Provedli jsme systematické analýzy s ohledem na 27 proměnných, které ukázaly, že uruguayský model legalizace marihuany je nejlepší,“ řekl profesor David Nutt.

Uruguay jako první země na světě povolila prodej marihuany pro rekreační užití. Umožnil to zákon z roku 2013, který definuje tři legální způsoby, jak si marihuanu obstarat: domácím pěstováním pro osobní konzumaci, v pěstitelském spolku v rámci „Konopného klubu“, nebo koupí marihuany v lékárně za státem regulovaných podmínek.

V Uruguayi si obyvatelé starší osmnácti let mohou pořídit až čtyřicet gramů marihuany měsíčně. Podle údajů Institutu pro regulaci a kontrolu konopí (IRCCA) z května 2019 je v lékárnách registrováno více než 36 000 lidí, přibližně 7 000 samokultivátorů a více než 3 500 členů konopných klubů.

V lékárně si můžete vybrat mezi dvěma druhy marihuany, sativy nebo indica, které se prodávají v balení po 5 gramech za 220 uruguayských pesos, asi 140 Kč. Každý občan s bydlištěm v Uruguayi může mít 6 rostlin psychoaktivního konopí s maximální produkcí 480 gramů ročně. Konopné kluby s limitem 45 členů, můžou pěstovat 99 rostlin a 480 gramů ročně na člena.

Britské noviny Evening Standard napsali několik článků, kde zkoumaly legalizaci marihuany ve světě. Ve svém poslední článku zkoumají vliv regulace konopí na nejmladší. Toto téma konzultovali s odborníky z různých oborů souvisejících s tímto tématem, od psychiatrických profesorů až po lékaře specializované na psychotropiku a profesory neuropsychofarmakologie.

Například Sir Robin Murray, profesor psychiatrie na King’s College v Londýně, analyzoval různé modely a řekl, že nejhorší je ten v Coloradu a v Kalifornii.  „Souhlasím s tím, že vzdělávací kampaň je správná cesta vpřed, ale musíme vidět, jak se data vymykají. Máme již pětileté údaje z Colorada a zde zjistíme, že žádná země by to neměla dělat jako Colorado. Je to divoký západ s malou regulací. “ Prodej v Coloradu je v soukromích rukách, s malou státní regulací. Murray věří, že je nezbytné, aby existovala mocenská kontrola, která minimalizuje rizika psychózy. Sir Robin Murray je první britský akademik, který prokázal spojení mezi skunkem a psychózou.

„To co vidíme v Coloradu a v Kanadě je, že užívání u dospělých vzrostlo, ale spotřeba adolescentů zůstává statická,“ uvedl. Sir Robin dodal, že nedávné studie ukazují, že u 30% lidí v Londýně, kteří mají psychózu, je konopí spouštěcí faktory.

Psychofarmakolog Amir Englund také dodává, že studie ukázaly, že poškození konopím bylo významně sníženo, když hladiny THC byly vyváženy CBD. „V současné době provádíme studii, abychom našli optimální poměr mezi THC a CBD,“ řekl.

V Uruguay je zatím jediným modelem, který omezuje účinnost marihuany, říká Evening Standard. David Nutt, profesor neuropsychofarmakologie na Imperial College London, řekl, že uruguayský model „nabízí nejlepší výsledky na úrovni sociální, zdravotní a kriminální.“

V současné době asi 96% pouličního konopí obsahuje velké hladiny THC, ale nemají prakticky žádné CBD. Legalizace by mohla být zlepšením, kdyby regulovala rovnováhu THC / CBD.

„Provedli jsme systematické analýzy s ohledem na 27 proměnných a ty ukázali, že uruguayský model veřejného zdraví je nejlepší. Že volný trh v Coloradu je vhodnější než portugalský styl dekriminalizace. Zdaleka nejhorší je náš současný model. To je důvod, proč obhajujeme model s omezením THC na méně než 15% a s regulovanými podíly THC a kanabidiolu CBD. Také je důležité odpovídající označení výrobků, “řekl.

Wayne Hall, profesor specializující se na závislosti a veřejné zdraví, King’s College London, se s kolegy shodl na potřebě regulace a řekl, že konopí je škodlivé, ale „mnohem méně než alkohol a opioidy. Kriminalizace je zjevně nespravedlivá, jsem kvalifikovaným zastáncem legalizace. “