Piráti se inspirovali v Uruguayi, kde jen 27% lidí nakupuje konopí legálně.

Mají legální marihuanu, ale Uruguayci stále preferují černý trh. Uruguay se stala první zemí na světě, která legalizovala rekreační užívání marihuany, v roce 2013.

Až o o čtyři roky později zákon vstoupil v platnost a povolila i její prodej v lékárnách.

Registrovaní uživatelé mohou získat marihuanu třemi legálními způsoby: nákupem v lékárnách, domácím pěstováním pro osobní potřebu a členstvím v oficiálním klubu produkujícím konopí. Někteří lidé se registraci raději vyhýbají.

Nejvyhledávanější legální metodou je členství v jednom z 249 spotřebitelských klubů, které svým 7 166 členům nabízejí větší rozmanitost než lékárny.

Ale mnoho klubů má dlouhé čekací listiny, aby se mohly připojit, protože jsou zákonem omezeny na 15 až 45 členů. Pulla, manažer konopného klubu v Montevideu, vysvětlil, že pořadník „je indikátorem, že poptávka není uspokojena“.

V tomto ohledu byl „hlavní cíl splněn: lidé mohou konzumovat konopí, aniž by museli být spojeni se zločineckými organizacemi,“ řekl Daniel Radio, generální tajemník Národní protidrogové rady.

Ale, nevýrazná a nedostatečná státní nabídka způsobila, že většina spotřebitelů stále preferuje rozmanitost černého trhu.

Uživatelé mají tendenci hledat vyšší procento THC, která je omezena na 10 procent v lékárenském produktu – nebo více rozmanitosti, jako jsou varianty, které mají různé psychoaktivní účinky.

Vláda nyní plánuje zvýšit procento THC a nabídnout větší rozmanitost v lékárnách do konce roku.

Jde o lidi, nebo o prachy?

Legalizace, kterou zavedl prezident Jose Mujica, který byl u moci v letech 2010–15, vytvořila průmysl exportu léčivého konopí, který od roku 2019 přinesl uruguayské ekonomice více než 20 milionů dolarů.

Uruguayské velkopěstírny, které mají povolení od státu exportem vydělávají slušně.


V roce 2020 export zdvojnásobil oproti předchozímu roku a dosáhl 7,3 milionu dolarů. V roce 2021 byly příjmy 8,1 milionu dolarů a v první polovině roku 2022 to bylo 4,4 milionu dolarů.

Uruguay prodává hlavně do Spojených států, Švýcarska, Německa, Portugalska, Izraele, Argentiny a Brazílie.

Návrh české pirátské strany je max. 50 členů.

Existuje jen něco málo přes 14 000 registrovaných domácích pěstitelů a dalších 49 600 lidí je registrováno k nákupu marihuany v jedné z 28 schválených lékáren v zemi za přibližně 10 dolarů za pět gramů – pod sazbou na černém trhu.

Podle studie místního institutu IRCCA, který konopí reguluje, pouze 27 procent uruguayských spotřebitelů nakupuje své drogy prostřednictvím schválených kanálů.

 Vezmeme-li v úvahu sdílení s přáteli, dostaneme se na 39 procent. Což už ale je nelegální.

Joaquin, uživatel konopí, který nakupuje na černém trhu a pod přezdívkou, vysvětlil, že jedním z problémů s legální nabídkou je potřeba domluvit si schůzku v lékárně.

Černý trh je rychlejší a jednodušší. “Máte kontakt, promluvte si s ním a během dne nebo následujícího dne se zkoordinujte a koupíte,” řekl.

Dealeři zvaní „Paraguayans“, prodávají levnější a kvalitní marihuanu dováženou z nedaleké Paraguaye. To představují pouhých 30 procent nelegálního trhu. Říká Marcos Baudean, profesor na ORT University a výzkumník projektu Monitor Cannabis.

„Je mnohem více tuzemských pěstitelů, kteří prostě nejsou registrovaní“, ale v prodeji konopí již předběhli pašerácké sítě.