Kulatý stůl: Konopí – legislativní rámec a budoucí vývoj

pod záštitou poslance Tomáše Vymazala se uskutečnil 17. září 2019 v zasedací místnosti č A 55, Sněmovní 4 od 10.00 hodin – kulatý stůl na téma konopí.

Mimo jiné promluvil i MgrFrantišek Korbel, Ph.D. Advokát – autor návrh na regulaci konopí. V letech 2007–2013 byl též náměstek ministra spravedlnosti. Byl spoluautor zákona který asi všichni znají a který povolil pěstování 5 květin konopí, jako přestupek a ne jako trestný čin.

Původní záměr autorů tohoto zákona bylo, povolit pěstování, zpracování, konzumaci a případnou výrobu mastí z konopí. Po napsání a schválení tohoto zákona se stalo že si státní zastupitelství nechalo vypracovat zprávu, jak si mají tento zákon přesně vykládat. Došlo k naprostému nepochopení navrhovatelů a jejich záměru.

Od té doby se praktikuje, že si 5 květin můžete zasadit, nechat vyrůst, ale nemůžete je sklidit, ani zpracovat, nebo konzumovat. Jen za tyto konopné okrasné květiny, hrozí pokuta 15000 Kč. Nad 6 květin, nebo manipulaci s květinou už se každý zahradník dostává do mnohem větších problémů.

Při případných komplikacích je dobré se držet pravidla: Mlčeti zlato a počkat na radu právníků. Rozhodně nepomůže věta, mám to jen na mast. To je nedovolené nakládaní s omamnou látkou, nebo jak přesně zní zákon.

Řečníku bylo samozřejmě víc. Člověk za ministerstvo zdravotnictví upozornil, že mají připravenu novelu zákona, která by měla pomoci řešit některé komplikace, které jsou zmíněné v následujících prezentacích. Třeba export konopí. Další povolení pro pěstování konopí a ne jen 40 Kg na 4 roky. Uvidíme.

Pozvánka

poslanec Tomáš Vymazal

MuDr. Hřib Radovan

PharmDr. Martin Beneš

Tomáš Kubálek – Asociace pěstitelů léčebného konopí, z.s.

Ing. Tomáš Ocelka, PhD.