Kanadská policie stále nezaznamenala žádný nárůst řízení pod vlivem THC.
Navzdory obavám, že legalizace rekreačního užívání konopí povede k epidemii zhulených řidičů. Většina kanadských policistů tvrdí, že legalizace marihuany nevedla k nárůstu řízení pod vlivem marihuany.
V Charlottetown, PEI, policie uložila čtyři pokuty od legalizace. Yukon položilo jen jedenu. V Fredericton, New Brunswick, policie nepokutovala nikoho. Jedna významná výjimka je Alberta. Kde došlo k nárůstu z 32 případů na 58.
Kanadský tisk kontroloval policejní orgány v celé Kanadě. Od legalizace konopí byl hlavní problémy nesprávné skladování konopí ve vozidlech.
“Čím dál víc a víc vidíme, že se veřejnost už nesnaží skrýt své výrobky z konopí. Upozorňujeme je, že by se s marihuanou mělo zacházet stejně jako s alkoholem a uložit tyto produkty do kufru a ne na přední sedadlo,” říká Sgt. Paul Manaigre.
Kanaďané a Američané se domnívají, že konopí by nemělo být legalizováno. Jeden z argumentů, je právě řízení pod vlivem. Ale podle policejních údajů z celé země, se tyto obavy rozplynuly.
“Většina policejních oddělení se zaměřuje na drogy, které zabíjí lidi – opiáty a metamfetaminy. Tyto látky v celé zemi vyvolávají vážné obavy,” řekl vedoucí komisař Mike Serr, místopředseda kanadského poradního výboru pro drogy.
Mike Serr z Abbotsfordského policejního oddělení v Britské Kolumbii řekl, že pokud se policie zaměřuje na konopí. Tak jen na organizovaný zločin, který stále profituje z černého trhu.
Kanadská vláda nedávno schválila zařízení pro testování slin řidičů po užití konopí. SoToxa stojí 6,000 kanadských dolarů a výsledek zjistí do 5 minut.
Federální vláda Kanady upřednostnila vzdělávání – sociální kampaně začaly na různých mediálních platformách již v roce 2017 a v červenci loňského roku byl oznámen pětiletý vzdělávací plán v hodnotě 62,5 milionů dolarů, který vyškolil důstojníky a řidiče.