Kanada: černý trh drtí legální obchod s konopím. Důvod? Nedá se to hulit.

Marihuana byla legalizovaná v říjnu roku 2018. Mnoho Vancouverových občanů, stále kupuje konopí na černém trhu. Důvod je prostý, kvalita a cena.

V nedávné zprávě Guardian bylo uvedeno, co jsme již předpokládali. Rozšiřující se černý trh, způsobil velké škody legitimním marihuanovým společnostem, které jsou nyní uprostřed zhroucení.

Dobře si vede společnost Aphria, která dodává konopí na Německý legální trh výnosy z distribuce činily 181,8 milionu USD. Aphria má pouze tři licencovaná zařízení, ale jsou schopna dosáhnout produkce až 255 000 kilogramů ročně. 

Canopy Growth, největší firma v oboru zaznamenala pokles jejího tržního kapitálu z 24 miliard dolarů v dubnu loňského roku na něco přes 6 miliard dolarů nyní.

Pandemii vyvolané propady na akciových trzích se nyní pravděpodobně zhoršily, ale černý trh s marihuanou vždy dokázal najít způsoby, jak své produkty dostat ke své klientele.

Prodej konopí ve Vancouveru se snaží, protože její produkty jsou dražší a mají nižší kvalitu. “Legální konopí v síti Reddit jsou odpadky,” řekl jeden uživatel. Další řekl “Nenechal bych kamaráda kouřit nekvalitní trávu od státu. “

V hlavním městě země, s milionem obyvatel, dokážeme najít pouze čtyři legální prodejny. Jsou pěkně navrženy, mají dobře informovaný personál, ale realisticky nemají žádný produkt s kvalitou na černém trhu. Není proto divu, že se 40% uživatelů přiznalo k nákupu na černém trhu.

I tak Kanaďané utratili za legální konopí mezi říjnem 2018 a zářím 2019 téměř 1 miliardu dolarů.

V Torontu si hrajou úřady na kočku s myši s obchodními řetězci na černém trhu, po nájezdu obchod (Cannabis a Fine Edibles) pokračoval v doplňování zásob a krátce nato se znovu otevřel – často hned druhý den.

“V současné době působí v Torontu přibližně 11 nelegálních obchodů s konopím,” uvedl v e-mailu Naomi Ahmad.

” v BC je přibližně 60 nelegálních maloobchodníků s konopím,” uvedl Hope Latham.

Počet online prodejců v zemi je minimální. Každý region má vždy jen jednu online prodejnu ( Ontario Cannabis Store , Alberta Cannabis atd.).

Kalpna Mistry, odbornice na regulační záležitosti v Cannabis License Experts, uvedla, že náklady na legitimitu jsou nepřekonatelné pro mnoho potenciálních licencovaných výrobců.  „V rámci nového licenčního systému Health Canada nyní vyžaduje, aby žadatelé měli kompletně vybudované zařízení, než bude moci podat žádost o konopnou licenci.“