Kalifornský soud rozhodl, že vězni u sebe můžou mít marihuanu.

Držení konopí je li ho méně než je jedna unce (28.gramů) je v Kalifornii legální a to i za podmínek, že jste ve vězení. Rozhodl odvolací soud. Mobilní telefony jsou legální. Pornografické snímky jsou také legální. Nově i marihuana.

Přesto že je legální držení marihuany, je zakázáno ji konzumovat. Kouření by bylo považováno za porušení vězeňských pravidel a federálního trestního zákoníku.

Díky tomuto rozhodnutí odvolacího soudu, musel být prominut trest pěti vězňům ze Sacramento County u kterých byla marihuana nalezena.

Tiskový mluvčí Vicky Waters Kalifornského ministerstva prohlásil: „Zatímco rozhodnutí soudu je stále předmětem právního přezkoumávání. Chceme jasně říci, že užívání drog a jejich prodej ve státních věznicích zůstává zakázán.“

Kancelář generálního prokurátora Xaviera Becerry uvedla, že rozhodnutí přezkoumává a neuvedla, zda se odvolá.

“Vytváří to zmatek” řekl trestní obhájce Dan Olsen. Ve věznicích docházelo k užívání alkoholu a drog i když to bylo zakázáno. Málo kdo věří že nebude docházet ke kouření marihuany, když je povolené držení.

Vězni stále můžou být potrestáni za porušování pravidel, “toto rozhodnutí zabrání aby byl vězňům prodloužen trest za pouhé držení. Ušetří to 50 000 až 75 000 dolarů ročně za zbytečné náklady,” řekl asistent veřejného ochránce práv David Lynch.