Irský ministr by chtěl proměnit rašeliniště na obří pole konopí.

Seán Canney ministr pro přírodní zdroje v Irsku, údajně řekl že by ze státem vlastněných rašelinišť, chtěl udělat farmy na pěstování konopí. Irsko by tak mohlo získat hodně pracovních míst.

Rašeliniště jsou vlastněny polostátní společností Bord na Móna. Tato společnost měla za cíl vytvářet palivo pro domácnosti i firmy, irský turf.

V následujících šesti letech by mělo dojít k ukončení těžby na 45 státem vlastněných rašeliništích z 65. Je to cíl státní strategie Brown to Green, která má přejít na nízkouhlíkový udržitelný obchodní model. Důsledek bude ztráta asi pěti set pracovních míst.

Ministr pro přírodní zdroje Seán Canney a ministr zdravotnictví Simon Harris se mají mají setkat s vedením Bord na Móna a diskutovat o dalších možnostech.

Pozemky o rozloze 5 000 hektarů by mohly být přeměněny na konopné farmy. Pokud by byl návrh schválen a budou odstraněny regulační překážky.

Canney uvedl, že by „mohlo být vytvořena spousta pracovních míst“ a „má to skutečný potenciál“.

“Myslím si, že ve střednědobém horizontu má smysl, aby se Irsko pokusilo mít vlastní zásobu marihuany.” řekl Harris, který podepsal pětiletý pilotní program na léčbu konopím.

“Má smysl pěstovat si vlastní konopí v Irsku, než být závislý na dovozu? Upřímně si myslím, že ano.” Řekl Harris minulý rok.

Používání léčivého konopí, by mohlo irským zemědělcům přinést nové příležitosti.

Kanadský firma Tilray minulý měsíc poprvé dovezla do Irska konopné produkty.