Big Pharma ztratí 4 miliardy dolarů ročně kvůli lékařské marihuaně

Jedním z nejdůležitějších aspektů boje proti legalizaci marihuany je to, že farmaceutické společnosti  bojují proti tomu ze strachu, že ztratí peníze. Informace vycházejí ze studie z roku 2016 University of Georgia, která zjistila, že státy s legalizovaným konopím mají méně lékařských předpisů než ty, kde je stále konopí nelegální.

Studie zjistila, že již farmaceutické společnosti ztrácejí ročně 166 milionů dolarů, u léků kde  se jako alternativa nabízí marihuana.

Studie také popsala devět oblastí, kde by léčebná marihuana měla největší vliv na Big Pharma: Úzkost, chronická bolest, epilepsie, posttraumatické stresové poruchy, poruchy spánku, bolesti nervů, nevolnost a zvracení indukované chemoterapií, Tourettův syndrom a glaukom.

Výzkumníci zjistili, že i když by marihuana byla předepsána jen v malém procentu z těchto případů, farmaceutické společnosti by mohly ztratit až 4 až 5 miliard dolarů.

Zní to jako obrovské množství peněz, ve skutečnosti to je jen malý pokles pro farmaceutický průmysl, který v současné době dosahuje hodnoty 425 miliard dolarů.

Tyto ztráty budou rozloženy mezi více společností. Pfizer, jedna z největších společností ve společnosti Big Pharma, odhaduje, že ztratí pouze 500 milionů dolarů ze svých příjmů ve výši 53 miliard dolarů kvůli lékařské marihuaně.

zdroj