Vláda USA varuje mladé lidi a těhotné ženy před užíváním marihuany

Nejvyšší představitelé zdravotnictví Trumpovy vlády varují před legalizací marihuany „Toto není marihuana vašich matek “, řekl Adams a zdůraznil výzkum, který ukazuje že se účinná látka THC v posledních desetiletích ztrojnásobil.

“U těhotných žen je marihuana nejčastěji užívanou nedovolenou drogou,” řekl Adams. Podle studie vzrostl počet těhotných žen užívajících marihuanu z 3,4% v roce 2002 na 7% v roce 2017. 

Dva nejvýznamnější představitelé zdravotnické organizace Trumpovy administrativy, Americký generální lékař Jerome Adams a ministr zdravotnictví Alex Azar, ve čtvrtek varovali mladé Američany a těhotné ženy, že marihuana je stále více „nebezpečnou drogou“, přestože dvě třetiny amerických států v posledních letech legalizovaly konopí.

Pánové oznámili, že prezident Donald Trump daroval 100 000 dolarů ze svého platu na financování kampaně v digitálních médiích zaměřené na varování dospívajících před škodlivými účinky marihuany.

Úředníci zdravotnictví zopakovali své obavy, že legalizace marihuany v USA poskytuje mladistvým a budoucím matkám falešný pocit bezpečí.

Adams citoval několik akademických studií, které poukazují na vyšší koncentrace THC v dabs – v konopném výtažku. Tyto produkty se prodávají ve státech, jako je Colorado, Washington, Kalifornie a Massachusetts.

V Arizoně 24 % teenagerů kouří extrakty s obsahem 40-70 % THC

Podle údajů z roku 2017 marihuanu užívá přibližně 9,2 milionu mladých lidí ve věku 12 až 25 let a 29% mladých dospělých ve věku 18 až 25 let.

Další studie uvádí že asi 38% středoškolských studentů užilo marihuanu aspoň jednou ve svém životě.

Adams i Azar uvedli, že podporují místní, státní a federální výzkum marihuany, ale upozorňují že v současné době neexistuje žádné federální ani lékařsky schválení pro užívaní marihuany mladými lidi.

Úředníci Trumpovy administrativy mají úzké vazby na farmaceutické společnosti, včetně Azara a Adamse. Azar je bývalým prezidentem americké divize společnosti Eli Lilly se sídlem v Indianapolisu.

Ministerstvo spravedlnosti tento týden oznámilo, že přijme opatření aby rozšířilo počet subjektů certifikovaných pro pěstování rostlin marihuany.

Podle průzkumu si 65 procent Američanů myslí, že by marihuana měla být legální.