Už před 2500 lety, se kouřilo v Číně konopí s obsahem THC. Vědci mají důkaz.

V současné západní Číně byl nalezen důkaz, že nejméně před 2500 lety, bylo konopí používáno pro jeho psychoaktivní účinky. Dnes v časopise Science Advances byl publikován tento článek. Ve východní Asii bylo konopí pěstováno tisíce let na vlákno a pro olejnatá semena.

Vědci v horách Pamir – oblast Xinjiang, na hřibově Jirzankal ve výšce asi 3000 metrů našli v osmi hrobkách 10 dřevěných nádob s kameni a známkami po ohoření.

Archeolog Univerzity čínské akademie věd Yemin Yang a jeho kolegové použili techniku ​​nazvanou plynová chromatografie k analýze spáleného organického materiálu získaného z nádob a zjistili, že odpovídá chemickému podpisu konopí.

Je známo že konopí pěstované v těchto oblastech bylo vhodné pro výrobu textilu, ale obsahovalo jen velice malé množství THC. Nicméně, materiál získaný z hrobů Jirzankal, naznačuje že byl vybrán pro jeho psychoaktivní účinky.

Je možné, že vysoká hladina ultrafialového světla a další faktory prostředí spojených s vysokými nadmořskými výškami způsobily, že divoké rostliny konopí v horách Pamír přirozeně produkují zvýšenou hladinu THC.

Podle výzkumníků, ke kouření konopí docházelo pravděpodobně během pohřebních rituálů. Možná jako prostředek ke komunikaci s mrtvými nebo bohy. Postupem času se tyto psychoaktivní konopné kmeny dostaly do jiných částí Asie a Evropy prostřednictvím obchodních linek.

Asi 500 let př.nl, starověký řecký historik Herodotus popsal lidi blízko Kaspického moře. Shromážděné v malých, uzavřených stanech kde docházelo k vdechování kouře z konopí. Které bylo na vrcholu mísy s horkými kameny.