Marihuana může narušit úspěch léčby plodnosti u žen.

Legalizace konopí se pomalu rozšiřuje. Někteří uživatelé konopí se dostávají do věku, kdy začínají uvažovat nad rodinou. Roste počet žen, které užívají konopí v roce, kdy chtějí otěhotnět.

Více než 400 žen podstoupilo léčbu plodnosti a zapojily se do studie Dr. Jorge E. Chavarro z Harvardské TH Chan School of Public Health v Bostonu.

Byl zde nečekaně malý podíl párů, ve kterých byl muž jediným současným uživatelem marihuany.

Tampony s konopím, zaručený způsob jak na menstruační bolesti

Páry kde žena kouří konopí a uvažují nad početím, mají dvakrát větší pravděpodobnost že se jí nepodaří otěhotnět, než žena které marihuanu již neužívá, nebo nikdy neužívala.

Pouze tři studie zkoumaly, jak kouření marihuany u obou partnerů ovlivňuje plodnost. “Víme příliš málo o reprodukčních účincích marihuany na zdraví,” řekl Dr. Chavarro.

Jedna studie zjistila, že kouření marihuany může zpozdit ovulační cyklus o několik dní. “Vysoké množství THC může snížit produkci estrogenu a bez dostatku estrogenu nedojde k ovulaci,” řekla Dr. Felice Gersh z Kalifornie. Pokud ovulace nenastane, žádné vajíčko nebude uvolněno a nebude žádná šance, že bude vajíčko oplodněno.

Nová studie zahrnovala 421 žen, které podstoupily 730 cyklů asistované reprodukce v letech 2004 až 2017 v centru plodnosti v Bostonu. Do studie se zapojilo i 200 partnerů.

Ví se, že počet spermii může klesnout u kuřáka marihuany až o 29 procent.

Čtyřicet čtyři procent žen a 61% mužů uvedlo, že marihuanu někdy užívají. Zatímco 3% žen a 12% mužů uvedlo, že jsou současnými kuřáky marihuany.

Během studie mělo 317 žen pozitivní těhotenský test v 395 cyklech reprodukovaného početí. Z toho 9 žen (16 cyklů), které byly aktuálními uživatelkami marihuany. Ztráta těhotenství se vyskytla u 54% kuřáků marihuany a 26% ne kuřáků konopí.

U párů, kde byl muž jediný současný uživatel marihuany (23 párů, 41 cyklů), mělo 48% dítě. Na rozdíl od 29% párů, ve kterých muž uvedl že marihuanu neužívá.

30 studií se zaměřilo na marihuanu a těhotenství a řada důkazů ukazuje že pokud marihuanu užíváte během těhotenství jednou a vícekrát týdně, vaše dítě bude mít malou porodní hmotnost, nebo se narodí předčasně. Roste tím i riziko, že vaše dítě zemře.