Kalifornie: po legalizaci marihuany je černý trh ještě větší

Těm co věřili že legalizace ochromí prodej nelegální marihuanový průmysl, Kalifornie vzkazuje, ještě ne. Téměř pět let poté, co si Kalifornie odhlasovala změnu zákonů , je trh s nelegálním konopím stejně velký nebo ještě větší. Někteří podporovatelé legalizace tvrdili že jakmile bude konopí legální, černý trh nebude schopen konkurovat. Proč by někdo kupoval něco nelegálně, když to může udělat legálně?

Ve státech kde je konopí legální se ukázalo se, že to není pravda. V Kalifornii , Illinois , Massachusetts a dalších státech s legálními rekreačními výdejnami, prodej marihuany na černém trhu nejen pokračuje, ale často překonává legální prodej.

V Kalifornie byl nedávno schválen plán s rozpočtem 100 milionů dolarů na podporu legálního marihuanového průmyslu. Jedním z největších problémů legálních marihuanových podniků se zdá být byrokracie a fakt že je v USA příliš velká poptávka po konopí.

Pro legální podniky však existují i další překážky. Vysoké státní a místní daně mohou v legálních obchodech zvýšit cenu produktu o 50% nebo více.

V posledních několika letech vzniklo mezi údolím Antelope a řekou Colorado více než tisíc nelegálních plantáží marihuany.  Při jednom zásahu šerifovo oddělení zabavilo 373 000 rostlin v květináčích a více než 16 tun sklizené marihuany v pouliční hodnotě cca 1,2 miliardy dolarů a zatkly 131 lidí, kteří byli členy mexických, arménských nebo čínských drogových kartelů.

Návrh 64 snížil nelegální pěstování z trestného činu na přestupek, za který lze uložit pokutu 500 USD a až šest měsíců vězení. To je pro černý trh s nelegálními pracovníky směsný postih.

Šerif uvedl, že drogové kartely přesunuly své farmy z hloubky lesů regionu do otevřených masivních pouští okresu LA. Podle šerifa Alexe Villanuevy vynaložilo oddělení za poslední dva měsíce více než 1 milion dolarů na lidské síly a prostředky k potlačení asi 40 % pěstíren.

Existuje i ekologická hrozba. Zatímco obyvatelům bylo řečeno, aby snížili spotřebu vody během sucha, nelegální pěstitelé kradli vodu ze studní, vodovodů a požárních hydrantů. Pěstitelé ničí rostliny a divokou zvěř, používají nebezpečné pesticidy.

V blízkosti pěstíren byly nedávno nalezeny dvě mrtvoly medvědů. Podle úřadů byla zvířata zabita pesticidy.